Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf TV Nova Dvořák pro E15: Ceny reklamy by měly postupně růst k úrovním před krizí, zvážíme zdražení

Šéf TV Nova Dvořák pro E15: Ceny reklamy by měly postupně růst k úrovním před krizí, zvážíme zdražení

30.07.2010 9:56
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Největší tuzemská komerční televize TV Nova, přes kterou prochází 60-70 % trhu s televizní reklamou, podle vyjádření šéfa Petra Dvořáka pro E15 vážně zvažuje zdražení televizní reklamy. Takový krok by byl v souladu s vyjádřením šéf mateřské Central European Media Enterprises (CETV) Adriana Sarbu v komentáři k výsledkům za druhé čtvrtletí roku a výhledu pro zbytek roku 2010, kde uvedl, že CETV by mohla začít postupně zvyšovat ceny reklamy na trzích, které se navrátily k růstu. Právě tuzemský trh růstem o 1,1 % společně se Slovinskem na růstové trajektorii je, ve druhé polovině roku je dle výhledu CETV má následovat návrat k růstu televizní reklamy také na Slovensku a v Chorvatsku.

„Je to jedna z variant. Současná cena je někde na úrovni roku 2007, začátku roku 2008. Myslíme si, že bychom se měli dostat zpět na cenové hladiny před vypuknutím ekonomické krize,“ uvedl generální ředitel Novy Petr Dvořák pro E15. Konečné rozhodnutí podle něj padne v září letošního roku. Jak uvedla CETV v komentáři k výsledkům, čeká růst televizní reklamy v České republice ve druhé polovině roku o 6-9 procent, v přepočtu na celoroční výsledek pak o 1-3 procenta. Průměr pro všechny trhu CETV pak hovoří za druhou polovinu roku 2010 o nula až 3% růstu a na úrovni celého roku o 2-4% poklesu.

Vzhledem k informacím mediálních agentur, že 80 až 90 procent reklamního času je zajištěno na báz celoročních kontraktů, by se zdražení reklamy projevilo v příjmech Novy významně až v příštím roce. Smlouvy na příští rok se budou vyjednávat během podzimní sezony, upozornila OMD s tím, že pro Novu bude na podzim klíčové zvýšit podíl na sledovanosti v zájmu zajištění lepších podmínek pro vyjednávání s inzerenty. Do podzimního programového schématu Novy podle E15 tak směřují investice v řádu stovek milionů korun. Televize vynesla na světlo již několik let hotové seriály Dokonalý svět (svět módy a luxusních časopisů) či Okresní přebor (prostředí vesnického fotbalu). Dalším nákladným formátem bude castingová soutěž Talentmania, kterou bude souběžně vysílat Nova a sesterská Markíza na Slovensku. Čtvrtou novinkou bude docusoapový seriál Příběhy bez scénáře. „Je to jedno z nejnákladnějších programových schémat, které na Nově pamatuji,“ prohlásil výkonný ředitel televize David Stogel. Na obrazovce mají souběžně zůstat komerčně výnosné stálice, mezi které patří seriály Ulice a Ordinace v růžové zahradě.

Od podzimu chce Nova podle šéfa Dvořáka otestovat také nový formát, který by byl dalším zdrojem příjmů. „V seriálu Dokonalý svět, na kterém spolupracuje i nakladatelství Hachette Filipacchi, se poprvé oficiálně objeví product placement,“ uvedl Dvořák.

Mediální společnost CETV, mateřská společnost, v jejímž portfoliu je TV Nova vlajkovou lodí, zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk na 165,2 milionu USD. Výsledek však zahrnuje také přínos 217,6 milionu dolarů z prodeje aktivit na Ukrajině. Optimismus po lepších než očekávaných 2Q10 výsledcích, kdy akcie CETV rostly v Praze až o 4 %, byl následně vystřídán propadem v americkém obchodování až o více jak 8 procent v reakci na výhled společnosti na zbytek roku, který výrazně zredukovala jak na úrovni tržeb (o osminu) tak na úrovni provozního zisku (o třetinu – více v článku ZDE). „Revizi ve výhledu jsme sice očekávali, avšak překvapila nás její velikost. V blízké budoucnosti neočekáváme výraznější růst akcií CETV, investoři budou spíše čekat na pozitivní čísla od společnosti,“ uvedl v komentáři k výsledkům CETV analytik Patria Finance Tomáš Tomčány (více ZDE).

(Zdroj: E15, Bloomberg)


Váš názor
  • to víš že jo
    30.07.2010 10:36

    alespon bude důvod reklamu redukovat a ušetříme, s tím co tam pouštíte, si tak můžete akorát trhnout, vždyť už nemáte program ani do prime time do tel.novin, viz včera snad 10 min upoutávka na bláboly co budete dávat od září v TN. chudáci akcionáři CETV
    Mike -Green D. is killing Europe
    • hahaha
      30.07.2010 10:52

      nesmíš to brát tak vážně...
      blekota
Aktuální komentáře
24.02.2026
22:01Technologické tituly táhly růst akcií  
17:06Bitcoin směřuje k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2022  
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57PODCAST Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Aena SME SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Alcon AG (12/25 Q4)
API Group Corp (12/25 Q4, Bef-mkt)
Circle Internet Group Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Diageo PLC (12/25 Q2, Bef-mkt)
E.ON SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
Fresenius SE & Co KGaA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Grenergy Renovables SA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Joby Aviation Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Laboratorios Farmaceuticos Rovi SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Leonardo SpA (12/25 Q4)
Lineage Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
LivaNova PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
Lowe's Cos Inc (01/26 Q4, Bef-mkt)
Miami International Holdings Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Novonesis Novozymes B (12/25 Q4, Bef-mkt)
Odfjell Drilling Ltd (12/25 Q4, Bef-mkt)
Ormat Technologies Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Paramount Skydance Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)
Pirelli & C SpA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Recursion Pharmaceuticals Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Revolution Medicines Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Salesforce Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Sandoz Group AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Synopsys Inc (01/26 Q1, Aft-mkt)
Topicus.com Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (12/25 Q4, Aft-mkt)
VICI Properties Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Zoom Communications Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
7:00SEB SA (12/25 Q4)
7:30Ageas SA/NV (09/25 Q3)
8:00Lion Finance Group PLC (12/25 Q4)
22:20NVIDIA Corp (01/26 Q4)