Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa roste na tříměsíční maximum; ode dna se odráží cena elektřiny a mírně se zvedá i cena uhlí

Ropa roste na tříměsíční maximum; ode dna se odráží cena elektřiny a mírně se zvedá i cena uhlí

03.08.2010 11:49
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Zářijový futures kontrakt na americkou ropu včera vzrostl o 3 % na 81,34 USD/barel. Nejaktivnější kontrakt na WTI ropu obchodovaný na americké burze NYMEX se dotkl dokonce úrovně 81,51 USD/barel, a cena ropy se tak dostala na nejvyšší úroveň od 4. května.

Na růstu cen ropy se podepsalo několik souběžných faktorů, když jedním z nich je již několik týdnů pokračující oslabování dolaru. Ropě pomohl i menší než očekávaný červencový pokles indexu ISM v průmyslu, který podpořil rally nejen na ropě, ale i na dalších rizikovějších aktivech včetně akcií a dalších komodit. V prolomení důležité technické úrovně 80 USD/barel mohly pomoct i spekulace o tvořící se tropické bouři v Mexickém zálivu, které by v případě naplnění mohly cenu ropy dále podpořit. Naposledy došlo k podobnému prolomení 80dolarové hranice v únoru, což do dvou měsíců vedlo k posílení ropy až na 87 USD/barel.

Technický pohled na vývoj cen ropy

ropa1.jpg

Optimismus se projevuje i na dalších energetických komoditách, když cena uhlí s roční dodávkou v Antverpách nebo Rotterdamu vzrostla nad 100 USD/metrickou tunu. Zajímavý vývoj zažívá cena ročního kontraktu na elektřinu obchodovaného na německé energetické burze. Cena elektřiny se po dosažení letošních maxim v červnu na úrovni 55 EUR/MWh propadla v červenci na svůj 200denní průměr kolem 49 EUR/MWh, aby se od ní odrazila na aktuálních 51,75 EUR/MWh. Cena elektřiny dnes roste již pátým dnem v řadě.

Technický pohled na vývoj cen elektřiny

Elektrina 1.jpg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba