Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky MasterCard odrážejí stagnaci mezi spotřebiteli, růst za cenu úspor a propouštění

Výsledky MasterCard odrážejí stagnaci mezi spotřebiteli, růst za cenu úspor a propouštění

03.08.2010 16:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Karetní asociace MasterCard hospodařila ve druhém čtvrtletí roku 2010 s čistým ziskem 458 milionů dolarů či 3,49 dolaru na akcii, což je meziroční nárůst o 31 procent v porovnání s 349,1 miliony dolary či 2,67 USD/akcie vykázanými ve druhém čtvrtletí loni. Investoři však zřejmě přiloží důraz jiným dvěma faktorům: stagnaci zpracovaných transakcí a růstu zisku primárně cestou nákladových úspor a propouštění. Akcie firmy, která je druhým největším vydavatelem platebních karet na světě po konkurenční Vise, včera v USA klesly o 3,6 %, v premarketu dnešního obchodování rostly o 2 %, výsledky je ale zchladily do nulových hodnot růstu. Od počátku roku akcie MasterCard klesly o 21 procent.

Firma podle slov svého šéfa Ajay Bajgy registruje na trhu mírné zlepšení, které měří objemem utracených peněz na kartách klientů. Výdaje se ale během čtvrtletí zvýšily hlavně v zahraničí, ve Spojených státech se příliš nezměnily. Celkové výdaje na kreditních a debetních kartách firmy dosáhly 493 miliardy dolarů, což je růst o 7,9 procenta po očištění o změny měnových kurzů. Přeshraniční objemy vzrostly o 15 procent. V dolarovém vyjádření (do kterého promlouvají změny kurzů, zejména USD/EUR) celkový objem zpracovaných transakcí vzrostl o 8,5 % na 656 mld. USD globálně, v USA však stagnoval na 244 mld. USD. Celkový počet zprocesovaných transakcí stoupl pouze o 0,1 procenta na 5,62 miliardy a zde MasterCard prohrává na body s konkurentem Visa. Té počet zpracovaných transakcí stoupl ve čtvrtletí o 14 procent na celkových 11,7 miliardy.

Za čistým ziskem ze značné části stojí snížení výdajů meziročně o více než deset procent. Částečně je to výsledek snižování počtu zaměstnanců, k němuž společnost sáhla v loňském roce. Za celý loňský rok přes MasterCard a Visu proteklo 2,45 bilionu dolarů či 82 procent celkových amerických spotřebitelských výdajů, proto je vývoj transakcí těchto dvou firem sledovaným indikátorem vypovídajícím o vývoji ve spotřebitelském segmentu. Makrodata dnes v USA ukázala na červnovou stagnaci osobních příjmů i osobních výdajů na spotřebu proti očekávaným růstům o 0,2 %, respektive 0,1 % a navíc na negativní revizi údajů za předchozí měsíc (květen) na 0,3% růst místo 0,4% u příjmů a 0,1 % místo 0,2% z výdajů.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data