Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel zvažuje zavedení nové unijní daně, návrhy představí v září

Brusel zvažuje zavedení nové unijní daně, návrhy představí v září

10.08.2010 12:56

Evropská komise připravuje návrhy na zavedení unijní daně, díky níž by mohly být omezeny příspěvky jednotlivých členských zemí do rozpočtu EU. Nové daňové zatížení by se mohlo týkat například bankovních transakcí nebo letecké přepravy, uvedl v pondělí představitel EK.

Brusel hledá alternativní cesty k financování rostoucího rozpočtu unie, z něhož valná většina putuje na dotace do zemědělství a strukturální fondy. Možností nastavení daně je několik a návrh bude představen v září, uvedl eurokomisař Janusz Lewandowski, který má na starosti rozpočet EU v ročním objemu 140 miliard eur. Ve hře je zavedení přímé daně pro poplatníky v EU, zdanění finančních transakcí, letecké přepravy, nebo příjmů z obchodů s emisními povolenkami na vypouštění CO2. „Daň z finančních transakcí by rozpočtu přinesla velké prostředky, zatímco v případě ostatních možností by šlo o menší příspěvky,“ dodal Lewandowdki.

Úvahy nad zavedením plošné evropské daně se objevovaly již dříve, mnozí představitelé členských států je ale ostře kritizovali s tím, že by Brusel získal příliš velkou převahu nad individuálními vládami. Lewandowski se nicméně chystá návrh propagovat na cestě napříč evropskými metropolemi a je přesvědčen, že „nové okolnosti“ změní negativní postoj členských vlád. Tomu však odporuje reakce německé vlády, která má podle vyjádření mluvčího ministra financí „výhrady k zavedení evropské daně jako takové“.

„Komise musí představit co nejkonkrétnější návrh s cílem snížit finanční příspěvky členů do unijního rozpočtu,“ dodal mluvčí eurokomisaře Patrizio Fiorilli. Karel Lannoo z bruselského Centra pro evropská politická studia se naopak domnívá, že na zavádění jakékoli nové daně není ten pravý čas. „Spousta členských států prochází drastickými fiskálními škrty. K zavedení evropské daně by bylo třeba vzít v úvahu specifika tvorby rozpočtů každé země,“ řekl Lannoo.

V roce 1988 činily transfery ze zemí 11 procent příjmů EU, nyní představují zhruba 76 procent. „To nebylo záměrem otců-zakladatelů,“ dodal Lewandowski, který vidí hlavní potenciál ve zdanění finančního sektoru, kterému bývá nakloněna i veřejnost.

(Zdroj: WSJ, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Victoria's Secret & Co (10/25 Q3, Bef-mkt)