Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,2 %

ČSÚ: HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,2 %

13.08.2010 9:08
Autor: 

Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, vzrostl ve 2. čtvrtletí meziročně o 2,2 % a ve srovnání s 1. čtvrtletím o 0,8 %. Celková zaměstnanost se meziročně snížila o 1,0 %, proti předchozímu čtvrtletí naopak o 0,1 % vzrostla.

Ve 2. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu hrubý domácí produkt proti stejnému období loňského roku o 2,2 % (v reálném vyjádření a po očištění o sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní). Ve srovnání s 1. čtvrtletím byl HDP vyšší o 0,8 %. Pokud by nebyl brán v úvahu rozdílný počet pracovních dní v letošním a loňském 2. čtvrtletí, byl by HDP meziročně vyšší o 2,7 %. Meziroční zvýšení HDP bylo stejně jako v 1. čtvrtletí pozitivně ovlivněno především růstem zpracovatelského průmyslu, který však byl zčásti důsledkem velmi nízké loňské srovnávací základny. Výraznější meziroční přírůstky byly zaznamenány také v odvětvích dopravy a tržních služeb.

Zatímco HDP v uplynulém čtvrtletí vzrostl jak meziročně, tak i ve srovnání s předchozím čtvrtletím, celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezónnosti meziročně o 1,0 % klesla. Na meziročním snížení počtu zaměstnaných osob o 52,2 tis. osob se podílela především průmyslová odvětví poklesem o 41,5 tis. osob. Oproti 1. čtvrtletí byla celková zaměstnanost o nepatrných 0,1 % vyšší, a to hlavně vlivem aktuální stabilizace zaměstnanosti v průmyslových odvětvích.

Standardní odhad tvorby a užití HDP bude zveřejněn 8. září.

(Zdroj: ČSÚ)

Komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2026
6:09Na rostoucím trhu je lehké vypadat jako génius, ale když se směr otočí…
25.01.2026
10:08Víkendář: Tesla stojí na víře ve fyzickou AI, Apple by měl zahýbat se Siri
24.01.2026
10:01Víkendář: Trh míří k bublině, zatím jsou patrné jen její omezené známky
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa
17:09Trhy věří v jedno velké tentokrát jinak…
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882
15:05Intel doplácí na nízké výrobní výnosy i slabý výhled. Valuačně ale zůstává „aktivem národní bezpečnosti“  
14:40Kapital prchá z USA. Rozvíjející se trhy lámou rekordy  
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru
11:22Strnadovo jmění se ze dne na den více než zdvojnásobilo. Je třetím nejbohatším na světě v kategorii do 40 let
11:18Nevýrazné obchodování před dalším rizikovým víkendem  
10:28Akcie Intelu padají po výsledcích a slabém výhledu až o 14 procent
9:53ŽIVĚ: Makrokompas s Petrem Sklenářem z ČNB
9:28Akcie CSG otevřely při svém debutu v plusu o více než 30 procent
8:50CSG debutuje v Amsterdamu i Praze, trhy uklidňuje obrat u Grónska a Intel zklamal  
8:42Rozbřesk: Vláda od dubna zvýší platy ve veřejném sektoru, porostou rychleji než v soukromém sektoru
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m