Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Indie chystá po BlackBerry i zákrok proti službám Google a Skype

Indie chystá po BlackBerry i zákrok proti službám Google a Skype

13.08.2010 17:35
Autor: ČTK

(ČTK) - Indie se připravuje vystoupit i proti komunikačním službám firem Google a Skype, aby z bezpečnostních důvodů získala přístup k jejich zpracování zabezpečených nebo kódovaných textových vzkazů. Podle médií to plyne z vládních dokumentů. Ve čtvrtek indická vláda pohrozila kanadské firmě Research In Motion (RIM), že uzavře kódované servisy její sítě mobilních přístrojů BlackBerry, pokud do konce srpna nevyhoví jejím požadavkům na umožnění přístupu.

Britský list Financial Times a agentura AP dnes uvedly, že podle zápisu ze schůzky mezi činiteli indického ministerstva spojů a zástupci indických sdružení telekomunikačních operátorů z 12. července vznesli vládní představitelé požadavek, aby bezpečnostní služby měly možnost monitorovat a zachycovat textové vzkazy posílané přes sítě BlackBerry, Google a Skype.

"Bylo rozhodnuto, že nejprve se bude řešit problém BlackBerry a pak dalších servisů," uvádí se v zápisu.

Zástupci dvou indických sdružení operátorů podle britského listu potvrdili, že na schůzce se mluvilo o nutnosti vznést bezpečnostní požadavky na uvedené tři sítě. Google a Skype uvedly, že od vlády žádné upozornění v této věci nedostaly.

Ve čtvrtek a dnes se setkali zástupci RIM s indickými vládními činiteli. Viceprezident firmy Robert Crow po schůzce vyjádřil přesvědčení, že indické obavy budou vyřešeny. "Je to krok na dlouhé cestě," řekl.

Podle nejmenovaného vládního zdroje RIM slíbila, že do příštího týdne nabídne technické řešení, které umožní číst zakódovaná data. "Ujistili nás, že příští týden přijdou s nějakým technickým řešením pro vzkazy a podnikatelské e-maily. Náš technický tým prověří, zda to bude fungovat," řekl zdroj agentuře Reuters.

Indie je jednou z řady zemí, které se obávají, že zabezpečené e-maily a vzkazy přes komunikátory BlackBerry a dalších sítí mohou využít zločinci a zejména teroristi. Mobilní a satelitní telefony použili například pákistánští teroristé při útoku na Bombaj v roce 2008, při němž zahynulo 166 lidí. Největší jihoasijská ekonomika je pro mobilní operátory včetně RIM velmi cenná, protože je nejrychleji rostoucím trhem mobilní komunikace na světě.

Přístroje BlackBerry, které jsou již léta populární mezi světovými manažery a politiky, se v posledních týdnech staly terčem řady vlád, zejména na Blízkém východě. Komunikační síť RIM umožňuje kódování dat, což brání úřadům zachycovat vzkazy potenciálních teroristů a aktérů organizovaného zločinu.

Tento týden se RIM podle informovaných zdrojů dohodla se Saúdskou Arábií na pokračování provozu své sítě, firma však musela vládě předat kódy. O přístup ke kódům usilují rovněž Spojené arabské emiráty, Libanon a Alžírsko.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?
16:37ECB sazby nezměnila, pozorně sleduje Blízký východ
16:01Tržby Alibaby zaostaly za očekáváním, čistý zisk se kvůli investicím propadl o 66 procent
15:34MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:35ČNB úrokové sazby nezměnila
13:38Braňo Soták: Všechny segmenty Micronu jedou na plný plyn, trh je ale ostražitý  
13:20Íránské útoky na energetickou infrastrukturu straší trhy. Katarské LNG může být mimo provoz i několik měsíců
12:54Colt CZ a Explosia prohlubují spolupráci. Poptávka po zbrojní produkci je trojnásobná, kapacity nestačí
12:15Íránská válka eskaluje s útoky na energie a Fed trhům také nepomohl  
12:06Akcionář CSG vyzval skupinu k odkupu svého podílu, chce údajně 35 miliard
11:55Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3019003253
11:10Silné výsledky i výhled Micronu kazí vysoké kapitálové výdaje. Akcie klesají
10:33Cena plynu pro evropský trh prudce roste kvůli vývoji na Blízkém východě
10:00Rozbřesk: Koruna zůstává pod tlakem, ČNB jí dnes nepomůže
8:51Komodity zdražují po dalšíeskalaci na Blízkém východě a tlačí evropské futures do záporu  
6:03Průzkum BofA: Trhy ještě dna nedosáhly, sentiment zůstává opatrný
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku
21:02Wall Street zasáhly obavy z války, Fed drží sazby beze změny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba