Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst ekonomické aktivity nad prognózou (komentář ČNB k HDP za 2Q10)

Růst ekonomické aktivity nad prognózou (komentář ČNB k HDP za 2Q10)

8.9.2010 13:14
Autor: 

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,4 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím bylo zaznamenáno jeho zvýšení o 0,9 %. Oproti stávající prognóze ČNB je vykázaný růst ekonomické aktivity vyšší o 0,6 procentního bodu, a to jak v meziročním tak mezičtvrtletním vyjádření.

Za vyšším než prognózovaným meziročním růstem HDP stojí do značné míry překvapivé zvýšení spotřeby domácností, když ČNB očekávala pokračování jejího meziročního poklesu. Tato odchylka částečně souvisí s tím, že podle revidovaných údajů ČSÚ došlo k zastavení meziročního poklesu spotřebitelských výdajů již v prvním čtvrtletí letošního roku. Růst spotřeby vlády na druhou stranu mírně zaostal za očekáváním ČNB. Vývoj naopak potvrdil předpoklad ČNB v tom, že se po mnoha čtvrtletích propadu začne hrubá tvorba kapitálu zvyšovat a že tahounem tohoto růstu bude obnova zásob. Dynamika vývozu i dovozu zboží a služeb byla jen mírně vyšší než předpoklad ČNB, přičemž se současně potvrdilo očekávání ČNB, že meziroční změna čistého vývozu nebude významná.

Dnes zveřejněná data potvrzují, že se česká ekonomika zřetelně vymanila z recese. Současně se naplňuje očekávání ČNB, že doplňování zásob spolu s rostoucí spotřebou vlády budou faktory růstu ekonomické aktivity; překvapivě se však k těmto faktorům přidala i spotřeba domácností. Ve druhém pololetí letošního roku a v příštím roce bude dle poslední prognózy ČNB ekonomika růst tempem kolem 2 % s tendencí k dočasnému zpomalení na přelomu let 2010 a 2011, v roce 2012 pak růst zřetelně zrychlí. Tato prognóza však zatím nezahrnuje dopady připravované konsolidace veřejných rozpočtů.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
  •  
    8.9.2010 14:28

    v DOBRÉ SE OBRÁTILO ZLO..VĚŠTCŮM ZAS NĚCO NEVYŠLO!!!!VŠAK ONI DÁL SVÉ VĚŠTBY PRODAJ RÁDI TY HOCHY JEN TAK NĚCO NEODRADÍ.
    JIM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data