Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pozitivní data z Číny

Pozitivní data z Číny

13.09.2010 8:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Průmyslová produkce v Číně vzrostla v srpnu více, než analytici očekávali; meziroční růst dosáhl 13,9 %, zatímco medián odhadů hovořil o 13 %.  V červenci ceny vzrostly o 3,3 %, cílem vlády je dosažení 3% růstu za celý rok. Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 18,4 % (konsensus 18,0 %).

Spotřebitelské ceny vzrostly o 3,5 %, což je nejvíce za posledních 22 měsíců. Důvodem je zejména růst cen potravin. V srpnu dosažený růst odpovídal odhadům. Ceny potravin se zvýšily o 7,5 procenta poté, co záplavy a letní bouře poničily úrodu a narušily zásobování. Analytici nicméně předpokládají, že inflace zůstane pod kontrolou, protože zdražení potravin bude pouze dočasné. "Při bližším prozkoumání zůstává základní inflace utlumená," uvedl analytik Tom Orlik ze společnosti Stone & McCarthy Research Associates.

Podle statistického úřadu investice do dlouhodobých aktiv ve městech za prvních osm měsíců tohoto roku vzrostly meziročně o 24,8 % proti trhem odhadovaným 24,6 %. Stephen Green ze společnosti Standard Chartered Plc. uvedl, že „jde o pozitivní data, která ukazují, že zpomalování ekonomiky skončilo“.

Centrální banka také sdělila, že objem nových úvěrů dosáhl v srpnu 545,2 miliard renminbi (80 miliard dolarů), objem peněz M2 vzrostl o 19,2 %. Obě čísla převýšila očekávání ekonomů, ke zvýšení růstu u M2 navíc došlo poprvé za posledních devět měsíců.

Prudký růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí kvůli zpřísnění měnové a rozpočtové politiky Pekingu zpomalil, jeho tempo však stále zůstalo nad deseti procenty. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 10,3 procenta po nárůstu o 11,9 procenta v prvním čtvrtletí.

Data naznačují, že domácí poptávka odolává tlaku ze strany omezení bankovních půjček a vládních kroků zaměřených na ochlazení trhu s nemovitostmi a dosažení cílů v oblasti spotřeby energií a znečištění. Bank of America-Merrill Lynch očekává, že HDP v tomto čtvrtletí vzroste o 9,4 % a v posledním čtvrtletí o 9 %. To by mělo pomoci globálnímu oživení ve chvíli, kdy vysoká nezaměstnanost v USA omezuje růst v této zemi.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago