Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa: Stane se Zdeněk Tůma pražským primátorem?

Anketa: Stane se Zdeněk Tůma pražským primátorem?

04.10.2010 14:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Politologové favorizují v nadcházejících komunálních volbách v hlavním městě Praze TOP 09, jejíž primátorský kandidát Zdeněk Tůma má prý také největší šanci na úspěch. Shodli se na tom Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické a Petr Just z Metropolitní univerzity v anketě ČTK. "Nepředpokládám výrazný úspěch ODS, když to řeknu diplomaticky," řekla Dvořáková. Voliči budou podle ní hodně přecházet k TOP 09, která se pro Pražany stane pravicovou alternativou. Dvořáková dále upozornila, že „křížkování“ se v komunálních volbách řídí jinými pravidly, než v parlamentních volbách. Pokud volič zakřížkuje pouze jednoho kandidáta, dává straně jen jeden hlas. Při zakřížkování celé strany ale straně dává tolik hlasů, kolik má kandidátů do zastupitelstva. Posíleny tak mohou být podle Dvořákové malé strany.

Z průzkumu Střediska analýz a empirických průzkumů (SANEP) v Praze také nejlépe vyšla TOP 09, která by v metropoli získala 28,1 procenta hlasů. ODS podle ankety na svého vládního partnera v Praze výrazně ztrácí, dostala by jen 22,2 procenta hlasů. Třetí místo by obsadila ČSSD se ziskem 16,4 procenta hlasů. Věci veřejné by podle SANEP podpořilo 12,2 procenta Pražanů.

Osoba bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy, který vedl centrální banku od prosince roku 2000 a na svou funkci z vlastní vůle rezignoval teprve na konci června, podle SANEP má nemalou zásluhu na očekávané úspěšnosti TOP 09 v Praze. „Nominace bývalého guvernéra Zdeňka Tůmy na post volebního lídra v komunálních volbách v Praze za TOP 09 zvyšuje šanci této strany na volební úspěch atakující třicetiprocentní hranici,“ píše se ve zprávě Střediska analýz a empirických průzkumů.

Dle srpnového šetření SANEP se pro to, aby se Zdeněk Tůma po vedení české centrální banky ujal nejvyššího postu na Magistrátu hlavního města Prahy, vyslovilo 39,3 procenta oslovených, zatímco druhá Markéta Reedová měla pouze 26,4% podporu.

Kdo podle Vás usedne do čela pražského magistrátu? Hlasujte v naší anketě ZDE.


Váš názor
 • Co pořád
  04.10.2010 19:36

  všichni proti Kalouskovi máte???Politiku celkem sleduji, ale mně se nezdá, že by s ním bylo něco nevyhovujícího..Svůj úřad a hlavu zvládá výborně..No a pan Tůma, toho úplně Miluju , podle mně by si měl okamžitě sednout na prezidentské křeslo!!!Jen jsem na něho ted koukala v pořadu Uvolněte se a zdál se mi moc hubený a nemocný..Ježíííši, jak já bych ho ráda dala do Pucu...))Tůma je Best!!
  ZUZKA
 • tůma a top 09
  04.10.2010 17:56

  Pokládál jsem p. Tůmu za seriozního člověka a schopného a věrohodného bankéře, ale vstupem na kanditátku za Top 09 zmizelo "seriozní a věrohodný", pokud přihlížím k tomu, kdo vládne ve skutečnosti Top 09 (Kalousek).
  miki1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách