Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ECB ani BoE se sazbami nepohnula, již rok a půl

    ECB ani BoE se sazbami nepohnula, již rok a půl

    07.10.2010 14:42
    Autor: Redakce, Patria.cz

    (Aktualizováno 15:14)

    Evropská centrální banka ani měnový výbor britské centrální banky dnes podle očekávání nezměnily nastavení měnové politiky. Základní úroková sazba v eurozóně se tak již sedmnáctý měsíc za sebou drží na rekordním minimu 1,0 procenta, zatímco britské sazby jsou ještě o polovinu níže na úrovni 0,5 procenta, kde zůstávají již 19. měsíc v řadě. Bank of England dnes zároveň oznámila, že ponechává v platnosti program nákupů aktiv v celkové sumě 200 miliard liber

    Pro trh nebylo ani jedno z rozhodnutí překvapením- Změnu sazby ECB, od níž se odvíjí úročení vkladů a úvěrů v zemích eura, nepředpokládal ani jeden ze 79 ekonomů dotázaných agenturou Reuters. Většina ekonomů očekává, že oficiální úroky eurozóny zůstanou na dnešní úrovni až do posledního čtvrtletí příštího roku. Změnu měnové politiky v Británii také nepředpokládal žádný z 61 ekonomů, jichž se dotázala agentura Reuters. Většina z nich předpokládá, že úrokové sazby v Británii zůstanou na dnešní úrovni ještě hluboko do příštího roku.

    Šéf banky Jean-Claude Trichet na dnešní tiskové konferenci po rozhodnutí ECB uvedl, že hospodářské oživení v eurozóně bude ve druhém pololetí pokračovat mírným tempem a že přetrvává nejistota.

    Trichet rovněž upozornil, že nadměrné výkyvy devizových kurzů mají negativní dopady na hospodářskou stabilitu. Euro nyní doplácí na snahy zemí jako Japonsko, Čína a USA zajistit si v zájmu exportu a oživení domácí ekonomiky co nejnižší kurzy svých měn a objevují se slova o začínající "měnové válce".

    (Zdroj: čtk, Bloomberg)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data