Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB): Západ přestává být pro Asii vzorem; na nesouhlasu s přesunem regulace do různých agentur se shodujeme s prezidentem

Singer (ČNB): Západ přestává být pro Asii vzorem; na nesouhlasu s přesunem regulace do různých agentur se shodujeme s prezidentem

13.10.2010 12:05
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Evropská unie (EU) a Spojené státy (USA) přestávají být po světové hospodářské krizi pro asijské země vzorem. Ve středu to prohlásil na Pražském hradě guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer po setkání s prezidentem Václavem Klausem.

Guvernér ČNB byl na Hradě poprvé od svého červnového jmenování. S prezidentem Klausem mluvil hlavně o zlepšující se světové ekonomice. "Hovořili jsme také o tom, že ty současné problémy světové ekonomiky jsou izolovány na Evropu a USA," uvedl.

Singer dále řekl, že staré členské země EU a USA vnímají své ekonomické problémy 'ne jako svoje problémy, ale jako něco, co je ve světě univerzální'. "To prostě není pravda. Asie už je z toho dávno venku, Indie roste, Čína roste. A oni se na nás teď dívají s velikým despektem," poznamenal šéf ČNB.

Osobně Singer odklon zbytku světa od Evropy a USA vnímá na nejrůznějších mezinárodních fórech nebo na Mezinárodním měnovém fondu (MMF). "Já to prostě cítím, že pro ně přestáváme být věrohodným následování, a to vlastní zásluhou," sdělil. "Pro nás to teď neznamená nic konkrétního. My naštěstí jsme svým způsobem rychleji rostoucí část nejpomaleji rostoucí části světa," doplnil.

Singer také řekl, že s Klausem mluvil o změnách v rozhodování uvnitř EU. "Rozhodně nejsem příliš potěšen tím přesunem pravomocí do různých panevropských agentur, které ještě ani nevznikly a tudíž u nich není známo personální obsazení," uvedl s tím, že v tomto názoru se shoduje s prezidentem Václavem Klausem. Dodal, že se obává hlavně nevhodné regulace a rozhodnutí ovlivňujících český bankovní sektor.


Váš názor
  • zlatá slova
    13.10.2010 12:28

    V tomto ohledu jsem skoro vždy souhlasil s Klausem, takže nový guvernér mě vcelku příjemně překvapil a nejen on, v ČNB je jich nyní víc takových, zaplaťpánbůh. Ti předchozí Havlovi kamárádíčci v ČNB ucvrkávali z globalizace blahem, tak se snad blýská na lepší časy.
    Peté
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data