Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Poptávka po ropě do konce roka ještě zrychlí, napřesrok však tempo neudrží

IEA: Poptávka po ropě do konce roka ještě zrychlí, napřesrok však tempo neudrží

13.10.2010 14:14

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes vylepšila svou měsíc starou prognózu odhadující globální poptávku po ropě v letošním i příštím roce. Reagovala tak podle dnešní zprávy na nové údaje, které ukázaly na překvapivě silný hospodářský růst ve třetím čtvrtletí. Bližší pohled na dynamiku růstu však pro rok 2011 vyznívá hůře.

Nový odhad IEA předpokládá, že poptávka po ropě v letošním kalendářním roce vzroste o 2,1 milionů barelů denně na 86,9 milionu barelů denně, oproti zářijovému odhadu 86,6 milionu barelů denně. Odhad poptávky pro příští rok IEA zvýšila také o 0,3 milionů barelů na 88,2 milionu barelů denně, implikuje však meziroční zpomalení růstu poptávky skoro o polovinu až na 1,2 milionů barelů denně.

Mezinárodní agentura pro energii tak nepřímo naznačila, že po - nad odhady silném - třetím kvartále stejně jako většina ekonomů očekává postupné ochlazení globálního ekonomického růstu. "Pokud se scénář poklesu růstu HDP naplní, museli bychom dramaticky snížit také naše odhady poptávky a trh by byl velmi dobře zásoben ropou po celý rok 2011,“ komentoval čísla pro CNBC David Fyfe, divizní šéf IEA pro trh s ropou. „Pokud bude růst globálního HDP o třetinu nižší, vzroste v příštím roce poptávka po ropě pouze o 0,4 milionů barelů denně,“ varovala IEA.

Mezinárodní energetické agentury minulý týden ústy svého šéfa Nobuo Tanaky poradila České republice, že by se měla v rámci své energetické politiky více zaměřit na efektivní využívání energií, zejména na snižování vysoké energetické náročnosti budov a dopravy. "Energetická náročnost české ekonomiky je více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem ostatních zemí IEA. Energetické využití a emise zejména ve stavebnictví a dopravě rostou," uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci Tanaka. ČR by proto podle něho měla pokračovat v rozvíjení dalších opatření na úsporu energií.

(Zdroj: International Energy Agency, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board