Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ifo: Německá podnikatelská nálada v říjnu nečekaně vzrostla na tříleté maximum

Ifo: Německá podnikatelská nálada v říjnu nečekaně vzrostla na tříleté maximum

22.10.2010 10:37
Autor: Redakce, Patria.cz

AKTUALIZOVÁNO (11:09)

Důvěra německých firem měřená indexem podnikatelského klimatu institutu Ifo v říjnu nečekaně vzrostla na nejvyšší úroveň za tři a půl roku. Index založený na průzkumu mezi 7 tisíci ředitelů firem vzrostl na 107,6 bodu ze zářijových 106,8 bodu na nejvyšší úroveň od května 2007. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg očekávali pokles indikátoru na 106,5 bodu. Zlepšení je patrné hlavně meziročně, protože loni v říjnu byl index na 92 bodech.

"Ten růst je trochu nečekaný, já jsem počítal se stagnací," řekl ekonom finančního ústavu BHF Bank Gerd Hassel. "Je překvapivé a pozitivní, jak ten růst kontrastuje s odhady. To znamená, že oživení pokračuje. Maloobchodní sektor si vzal trochu oddechový čas, ale soukromá spotřeba si patrně vedla mnohem lépe," dodal.

Zlepšil se také dílčí index podnikatelských podmínek, který vzrostl na 110,2 ze zářijové hodnoty 109,8 bodu, při očekávání 110 bodů. Před rokem byl tento index pouze na 87,3 bodu. Dílčí index podnikatelských očekávání vystoupil na 105,1 ze zářijové hodnoty 103,9 bodu a proti 96,8 bodu před rokem, konsensus byl na 102,9 bodu. „Ekonomika stále roste, jen ne tak rychle jako dříve. Německo bude nadále v předstihu před zbytkem eurozóny,“ uvedl vedoucí ekonomického výzkumu Commerzbank Ralph Solveen. Největší evropská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí díky rostoucím vývozům tempem 2,2 procenta, tedy nejrychleji za posledních dvacet let. Spolková vláda včera více než zdvojnásobila svůj výhled letošního růstu na 3,4 procenta.

Kancléřka Angela Merkelová minulý týden prohlásila, že růst německého hospodářství je udržitelný a stabilní a podpoří domácí spotřebu. Nezaměstnanost stále klesá a v roce 2011 by se měla dostat pod 3 miliony lidí. Podle včerejšího prohlášení ministerstva financí by však ve třetím kvartále mělo dojít ke zpomalení německé ekonomiky oproti druhému čtvrtletí. „Ekonomický výhled je stále velmi dobrý,“ řekl hlavní ekonom Union Investment David Milleker, podle něhož je ale klíčové nastartování domácí poptávky.

Ekonom Ifo Klaus Abberger uvedl, že světovou ekonomiku ohrožuje napětí na měnových trzích. Zpevňující euro podle něj představuje problém pro německé podniky, nezbytnou podmínkou k udržitelnosti systému světového obchodu je pak posílení čínského jüanu.


Index podnikatelského klimatu Ifo - vývoj 2000 až 2010

IFO 2000-2010

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2026
16:50PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“
14:17L'Oréal, Nestlé či Mondelez. AI zrychluje vývoj šamponů či sušenek
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
20:00USA - Zápis z jednání FOMC