Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Weber (ECB): Nebraňme krachu problémových bank

Weber (ECB): Nebraňme krachu problémových bank

15.11.2010 18:31

Banky potřebují přísnější kapitálová pravidla, jelikož stabilní bankovní systém je nezbytný pro dlouhodobý ekonomický růst, a nové kapitálové standardy pro něj nepředstavují „žádné významné riziko, řekl člen Rady guvernérů ECB a guvernér německé Bundesbank Axel Weber. Zároveň zdůraznil, že je třeba vytvořit prostředí, které by bankám v případě vážných problémů umožnilo vstoupit do režimu nesplácení závazků.

Weber navíc podpořil myšlenku vydávání speciálního typu dluhopisů, tzv. CoCo Bonds, které by v případě problémů emitenta-banky byly převedeny na vlastnický podíl v bance. Navíc pokud budou banky moci v případě finančních potíží vyhlásit krach, umožní to snížit tzv. morální hazard, který se v souvislosti s chováním bank často skloňuje. „Důležitým nástrojem v tomto kontextu je restrukturalizační mechanismus, který umožní pád systematicky významné banky bez toho, aby to příliš ovlivnilo trh,“ řekl Weber, přičemž ale upozornil, že stále existují otazníky ohledně definice „systematicky významné“ banky, a její důležitost v ekonomice by neměla být příliš přeceňována.

Weber mimo jiné odmítl námitky, že banky by pro splnění nových kapitálových požadavků musely nezbytně omezit objem úvěrování. „Skutečnost, která bývá opomíjena, je, že banky mají i jiné možnosti, jak požadavkům vyhovět.“ Politici čelí v současnosti silné bankovní lobby, kdy je zástupci bank přesvědčují, že přísnější pravidla pro podnikání finančních institucí negativně dopadne na zisky bank, potažmo ovlivní národní ekonomiky. Podle Webera je však „klíčové“, aby byla rozhodnutí učiněná skupinou G20 „rychle převedena do národních legislativ“. Přísnější pravidla učiní finanční instituce „mnohem silnější“, přičemž nelze vyloučit default některé jednotlivé banky. „Do budoucna se může objevit malý počet hráčů, které nedokážou požadavky splnit a opustí trh.“

Weber hovořil na úvod týdenního fóra Euro Finance Week, v rámci něhož mají bankéři a tvůrci politik diskutovat nad tím, jak daleko by měla nová regulace finančního sektoru sahat. Na konferenci vystoupí kromě Webera také prezident ECB Jean-Claude Trichet, šéf MMF Dominique Strauss-Kahn, francouzská ministryně financí CHristine Lagarde, evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Regn, německý ministr financí Wolfgang Schaeuble nebo výkonný ředitel Deutsche Bank Josef Ackermann.

Německý náměstek ministra financí Jörg Asmussen na fóru varoval, že evropští tvůrci politik by při hodnocení systematických rizik v ekonomice a finančním systému neměli zapomínat na nebankovní finanční instituce, jako jsou pojišťovací domy a hedge fondy.

(Zdroj: ABC News, WSJ, Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách