Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Polská média: Orco obnoví stavební práce na projektu Zlota 44 ve Varšavě v lednu

    Polská média: Orco obnoví stavební práce na projektu Zlota 44 ve Varšavě v lednu

    30.11.2010 13:46
    Autor: ČTK

    Developerská firma Orco se v lednu po roce a půl znovu pustí do stavby 192 metrů vysokého obytného mrakodrapu v centru Varšavy. Informují o tom polská média. Mrakodrap Žagiel, který navrhnul světoznámý architekt Daniel Liebeskind, je klíčovým projektem Orka v Polsku.

    Orco tvrdí, že smlouva s firmou, která mrakodrap Žagiel (Zlota) postaví, je téměř hotová. Stavba má být o 19 procent levnější, Orku se prý podařilo s novým stavebníkem vyjednat lepší podmínky. Nicméně nemusí to znamenat, že firma díky tomu získá, ztráty způsobené přerušením stavby mohou být vyšší než tato úspora nákladů, podotkla k tomu televize TVN24.

    Mrakodrap Žagiel stojí v bezprostřední blízkosti varšavského hlavního nádraží a Paláce vědy a kultury, který je dominantou polské metropole. Orco začne byty v mrakodrapu prodávat v prosinci. Developer oznámil, že ceny budou stejné jako v roce 2008, kdy se mu podařilo najít zájemce o 35 procent apartmánů. Klienti za jeden metr čtvereční v mrakodrapu zaplatí 7000 až 10.000 eur (skoro 174.330 až 249.000 korun). Na rozdíl od minulých let bude mít ale Žagiel konkurenci, v jeho blízkosti se už staví jiný obytný mrakodrap.

    Stavba mrakodrapu Žagiel se zastavila předloni na jaře. Podle polských médií se tak stalo kvůli tehdejší špatné finanční situaci Orka. Sousedi, kteří nesouhlasili s tím, aby v jejich okolí vyrostl tak vysoký dům, navíc projektu zablokovali stavební povolení. Po dlouhých soudních tahanicích začátkem října vojvoda regionu Mazovsko, kam Varšava spadá, platnost stavebního povolení pro mrakodrap potvrdil.

    Podle Orka bude vnější část mrakodrapu hotová v roce 2012, kdy se v polském hlavním městě bude konat mistrovství Evropy ve fotbale. Uvnitř ale budou stavební práce ještě pokračovat. Mrakodrap bude mít 54 pater, vznikne v něm 251 apartmánů.

    Orco se v posledních dvou letech potýká s vysokým zadlužením. Kvůli dluhům se firma nacházela přes rok v režimu soudní ochrany před věřiteli. Letos v květnu ale obchodní soud v Paříži schválil obchodní plán Orka, který zahrnuje splacení dluhu firmy během příštích deseti let.

    Společnost Orco patří mezi přední developerské společnosti ve střední Evropě a s jejími akciemi se obchoduje na pražské burze. Mezi největší plánované projekty Orka patří zástavba území kolem bývalého nádraží v Praze-Bubnech. Mají tam vzniknout hlavně byty, kanceláře a obchody. Podle agentury Reuters se chystá také ohlásit prodej projektu kancelářských prostor v pražských Vysočanech a bytového projektu v Jeremiášově ulici.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m