Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Turecká společnost ČEZ podepsala uvěr za 325 milionů dolarů

Turecká společnost ČEZ podepsala uvěr za 325 milionů dolarů

07.12.2010 9:45, aktualizováno: 7.12. 10:03
Autor: ČTK

Aktualizováno

Turecká divize elektrárenské společnosti ČEZ a turecký distributor elektřiny SEDAS podepsaly s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD), Mezinárodní finanční korporací (IFC) ze skupiny Světové banky a italskou bankou UniCredit dlouhodobou úvěrovou smlouvu v objemu 325 milionů dolarů (šest miliard Kč). ČEZ o tom informoval na svých internetových stránkách.

ČEZ má v Turecku společný podnik AKCEZ s tureckým partnerem Akkök Group. AKCEZ koupila od státu distribuční společnost SEDAS a úvěr bude použit právě na dokončení privatizace této firmy. Peníze něj půjdou i na realizaci investičního programu SEDAS, uvedla ČEZ.

SEDAS dodává elektřinu 1,3 milionu zákazníků v průmyslové oblasti na severozápadě Turecka. Společný podnik ČEZ a Akkök za firmu nabídly 600 milionů dolarů.

Turecký společný podnik ČEZ plánuje dosáhnout v následujících letech rozšíření výrobního portfolia na 3000 megawattů instalovaného výkonu. Tento nárůst si vyžádá investice za zhruba tři miliardy dolarů.

Turecko se svými 70 miliony obyvateli je z pohledu ČEZ porovnatelné s celou střední Evropou, v roce 2007 se zde spotřebovalo zhruba 190 terrawatthodin elektrické energie. Spotřeba elektřiny v Turecku navíc roste velmi rychlým tempem, zhruba o šest až osm procent ročně proti dvěma až třem procentům v Evropě.

ČEZ loni v květnu prostřednictvím skupiny Akkök také dokončila nákup poloviny většinového podílu v turecké energetické firmě Akenerji.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data