Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s zvažuje snížení ratingu Řecka o několik stupňů

Moody’s zvažuje snížení ratingu Řecka o několik stupňů

16.12.2010 18:23, aktualizováno: 17.12. 8:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Moody’s Investors Service dnes zahájila proces přehodnocování ratingu řeckého vládního dluhu v domácí i zahraniční měně, který je nyní hodnocen známkou „Ba1“ a připustila jeho snížení o několik stupňů. „Krok je motivován přes nesporný pokrok ve fiskální konsolidaci země především rostoucí nejistotou ohledně schopnosti země snížit celkové zadlužení a podmínkami finanční pomoci Řecku v případě, že jeho přístup na finanční trhy zůstane přerušen,“ uvedla Moody’s. Ohledně stanovení nového ratingového hodnocení se Moody’s zaměří především na nominální růst ekonomiky a pokračující fiskální konsolidaci jako dva hlavní faktory určující vývoj celkového dluhu země v příštích několika letech. „Zvážena budou také rizika implementace úsporných opatření a to jak politická tak administrativní,“ uvedla Moody´s.

„V případě zvýšeného rizika neudržitelnosti poměru dluhu k HDP alespoň na stabilní úrovni v příštích tří až pěti letech či v případě, že by podpora ze strany EU byla nižší po roce 2013, než bylo dosud indikováno (v souvislosti nového mechanismu nucené záchrany členských zemí), může přijít snížení ratingu o několik stupňů,“ uvedla Moody’s ve zprávě.

Moody’s dále zdůraznila, že Řecko selhává v plnění příjmové strany rozpočtu, což také vedlo k nárůstu očekávaného schodku pro rok 2010. Na druhé straně se zlepšuje výběr daně z přidané hodnoty (VAT). Reformu výběru daní považuje Moody’s za jednu z klíčových. Za do budoucna nejistou označila Moody’s podporu EU a MMF po debatách ohledně její podoby po roce 2013 s možnými dopady na držitele dluhopisů (v případě požadavku na jejich spoluúčast).

Dle dat CMA na zprávu o možném vícenásobném snížení ratingu reagovaly ceny zajišťovacích kontaktů CDS růstem o 28,5 bazického bodu k úrovni 949 bps. To je úroveň nejvyšší od 30. listopadu. Euro k americkému dolaru obchoduje u hladiny 1,3200 USD/EUR.

Konkureční agentura Standard & Poor's hodnotí státní finanční závazky Řecka ratingem BB+, který odpovídá známce Moody's. Třetí velká agentura Fitch má pro Atény známku BBB-, která je na rozdíl od ostatních dvou ratingů ještě v investiční kategorii.

(Zdroj: Moody’s)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data