Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama chce zmrazit část rozpočtových výdajů a snížit tak deficit o 400 miliard dolarů

Obama chce zmrazit část rozpočtových výdajů a snížit tak deficit o 400 miliard dolarů

26.01.2011 8:57
Autor: ČTK

Prezident Spojených států Barack Obama chce na příštích pět let zmrazit část rozpočtových výdajů. Během deseti let to prý sníží deficit amerických rozpočtů o 400 miliard dolarů. Šéf Bílého domu to v noci na dnešek SEČ uvedl ve Washingtonu v tradiční zprávě o stavu unie, kterou přednesl před členy Kongresu. Jen za uplynulý rozpočtový rok, který skončil v závěru loňského září, americký deficit přesáhl jeden bilion dolarů.

"Zmrazení výdajů si vyžádá bolestivé škrty. Na příští dva roky jsme již zmrazili platy tvrdě pracujících zaměstnanců federální vlády. Navrhl jsem škrty ve věcech, na nichž mi velmi záleží, jako jsou komunitní programy. Ministr obrany také souhlasil se škrty ve výši desítek miliard dolarů, bez kterých se podle něj on i jeho generálové obejdou," řekl Obama.

Nemandatorní výdaje by podle něj díky zmrazení, které bude ještě muset schválit Kongres, tvořily nejnižší podíl v americkém hospodářství od dob prezidenta Dwighta Eisenhowera.

Podle agentury Reuters nynější Obamova iniciativa představuje výrazný odklon od prvních dvou let jeho vlády, kdy prezident sázel především na podporu ekonomiky pomocí masivních vládních investic.

Náprava dlouhodobě vysokých deficitů amerických rozpočtů podle Obamy bude vyžadovat zásahy do výdajů na zdravotnictví a důchody. Prezident nicméně nechce zmrazovat výdaje na bezpečnost a obranu s výjimkou úspor, které navrhuje ministr obrany Robert Gates.

Šéf Bílého domu také dal najevo, že se hodlá bránit americké variantě parlamentního "porcování medvěda". Je připraven vetovat jakékoli zákony, do kterých poslanci vloží financování zvláštních projektů ve svých volebních okrscích.

Rozpočtové úspory požadují i republikáni. Vládní výdaje by se podle jejich původního požadavku měly vrátit na úroveň roku 2008 před Obamovými stimuly na pomoc ekonomice zasažené těžkou recesí. Z rozpočtu s výdaji ve výši 3,8 bilionu dolarů na aktuální fiskální rok by to ukrojilo 100 miliard dolarů. Republikáni nakonec svůj požadavek upravili na škrty ve výši 60 miliard dolarů, protože rozpočet je již schválený a vyšší škrty by byly komplikované.


Váš názor
  • No tak nevím,
    26.01.2011 11:09

    vypadá to, že tento pán a nebo spíš poradci na které dá mají naprosto přesnou představu co dělat. Regulace a princip doraz doraz je přeci nejlepší.
    pulec
Aktuální komentáře
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií
13:50Puma za loňský rok vykázala ztrátu 357 milionů eur, zrušila dividendu
13:21Roubini: Nové technologie budou výrazně zvyšovat růst. Ale Warsh se mýlí, protože sazby to táhne nahoru, ne dolů
12:29Britský Rolls Royce plánuje obří program odkupu akcií, akcie vyskočily o 8 %
11:44Jakub Blaha: Nvidia překvapila silným výhledem, trh však zůstává opatrný  
11:14Není software jako software, AI a vibe coding nenahradí všechno
10:12Stellantis loni kvůli elektromobilům vykázal rekordní ztrátu 22,3 miliardy eur
9:16Erste doručila rekordní kvartál i silný výhled. Značná část optimismu je ale už v ceně  
9:02Erste Group ve 4Q překonala očekávání díky silným výnosům
9:01Rozbřesk: Jak spolu může souviset levné máslo a výše vaší hypotéky?
8:50Silné výsledky Nvidie, v Česku reportovala Erste. Stellantis poprvé v roční ztrátě  
25.02.2026
23:07Nvidia potvrzuje svou dominanci v AI a vydává silný výhled výrazně nad konsenzem
22:11Wall Street v očekávání výsledků společnosti Nvidia  
17:53Vydělávají technologické společnosti „příliš“? A co jejich zisky říkají o dalším vývoji akcií?
16:57Italská zbrojovka Leonardo loni zvýšila zisk, vyzývá k větší spolupráci v Evropě
16:40Traders Talk: Big Tech padá. Příležitost?
15:15Mercado Libre zrychluje růst, ale výsledky za 4Q srazily vyšší náklady  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)