Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Austrálie chce kvůli škodám po povodních zdanit vysoké příjmy

Austrálie chce kvůli škodám po povodních zdanit vysoké příjmy

27.01.2011 13:41
Autor: ČTK

Australská premiérka Julia Gillardová dnes oznámila podrobnosti o nové povodňové dani, kterou chce její vláda částečně pokrýt náklady na obnovu země po ničivých záplavách. Nová přechodná daň se má týkat Australanů s nadprůměrnými příjmy. Vláda si tak slibuje získat 1,8 miliardy australských dolarů (AUD, zhruba 32 miliard korun). O dani má ještě hlasovat australský parlament, podle agentury AP však návrh zřejmě schválí.

Nová daň počítá s půlprocentním zdaněním příjmů mezi 50.001 AUD a 100.000 AUD a procentním zdaněním příjmů nad tuto částku. Lidé postižení povodněmi mají být od daně osvobozeni.

Ničivé povodně devastují východní Austrálii několik týdnů. Vyžádaly si zatím 35 životů a poškodily nebo zničily 30.000 domů a obchodů. Na jihovýchodě země velká voda dál způsobuje škody zemědělským usedlostem. Tento týden zde byly zaplaveny stovky domů. Příští týden jí podle AP v cestě stojí město Melbourne, metropole státu Viktorie.

První odhady celkových škod včetně nouzové pomoci pro postižené oblasti činí 5,6 miliardy AUD (více než 98,8 miliardy korun). Podle premiérky přitom číslo pravděpodobně není konečné. Federální vláda zaplatí 75 procent nákladů na obnovu poškozené infrastruktury, zbytek potom svazové státy a místní samosprávy.

Podle Gillardové by povodně mohly ubrat půl procentního bodu z hrubého domácího produktu, jehož růst by se podle vládních listopadových prognóz v aktuálním fiskálním roce končícím 30. června měl pohybovat kolem 3,25 procenta.

Právní normu týkající se nové daně vláda představí v únoru parlamentu, kde má premiérčina labouristická strana s podporou tří nezávislých a jednoho poslance za zelené většinu.

Podle AP opatření přes odpor hlavní opoziční strany pravděpodobně projde. Přechodná daň by potom podle serveru BBC byla zavedena od července na 12 měsíců.

Vláda Gillardové, která slíbila dostat federální rozpočet z červených čísel, si podle AP na nápravu škod odmítla půjčit v zahraničí a připravuje škrty v dalších oblastech.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2026
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba