Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ se dohodl s tureckým partnerem Akkök na nabídce aktiv dceřiné Akenerji

ČEZ se dohodl s tureckým partnerem Akkök na nabídce aktiv dceřiné Akenerji

18.02.2011 17:00, aktualizováno: 18.2. 17:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tuzemská energetika ČEZ potvrdila od konce ledna trvající spekulace o ochotě vystoupit z části svých aktivit v Turecku. Podle dnešního prohlášení energetiky se představenstva ČEZu a Akkök dohodla, že vzhledem k mediálně prezentovanému zájmu o aktiva v rámci společného podniku Akenerji v Turecku pověří tuto dceřinou společnost, aby na svá aktiva začala přijímat nezávazné nabídky potenciálních zájemců. Zdroje již na počátku února uvedly, že s návrhem prodeje aktiv přišel turecký partner ČEZ a česká energetika na plány kývla a získané peníze má v budoucnu investovat na tuzemském trhu. “Je to pravda. V principu nám to nevadí. Pokud náš podíl prodáme se slušným ziskem, transakci se nebudeme bránit," citovala nejmenované zdroje čtk.

ČEZ v Turecku spolu s Akkök Group vlastní cca 75% podíl ve společnosti Akenerji. Ta je třetí největší nestátní elektrárenskou firmou v Turecku. ČEZ i Akkök Group vlastní shodně po 37,36 procenta akcií, zbytek akcií připadá na free float, tedy volné obchodování na trhu. ČEZ za tento podíl v květnu 2009 zaplatil přes 302,6 milionů dolarů, v přepočtu 5,4 mld. Kč.

„Dnešní prohlášení potvrzuje dřívější spekulace kolem možného prodeje těchto tureckých aktivit, které vnímáme jako jednu z nejnovějších zahraničních růstových příležitostí společnosti. Zprávu vnímáme mírně negativně,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Vedle investic v rámci Akenerji má ČEZ v Turecku s Akkök Group také společný podnik Akcez, který od státu koupil distribuční společnost Sedas. Ta obsluhuje dodávkami elektřiny přes jeden a čtvrt milionu klientů v západní části Turecka. Na profinancování akvizice má být využit úvěr v rozsahu 325 mil. USD, který podepsal ČEZ a Sedas s EBRD a UniCredit v úvodu prosince loňského roku. Společný podnik ČEZ a Akkök za firmu nabídly 600 mil. USD. Podle informací z konce roku 2010 je plánem tohoto tureckého společného podniku ČEZ dosáhnout v následujících letech rozšíření výrobního portfolia na 3000 MW instalovaného výkonu. S takovým nárůstem se pojí investice zhruba v objemu 3 mld. USD. Turecko je však se svými 70 miliony obyvateli z pohledu ČEZ porovnatelné s celou střední Evropou. Spotřeba elektřiny v Turecku navíc roste velmi rychlým, zhruba 6-8% tempem ročně. V Evropě je to pro srovnání jen 2-3 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.02.2026
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 11 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m