Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ – Na prodej má být vedle tureckých aktiv Akenerji také distributor Sedas

ČEZ – Na prodej má být vedle tureckých aktiv Akenerji také distributor Sedas

21.02.2011 15:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Tureckou distribuční společnost Sakarya Elektrik Dagitim AS (Sedas) má rovněž postihnout rozhodnutí o prodeji ze strany jejích dominantních vlastníků ČEZ a Akkök. Podle informací veřejněných Sedas oba vlastníci drží po 27,5% podílu a dohromady ovládají 55 % společnosti Sedas a Akenerji Elektrik Uterim AS ovládá zbylých 45 %.

Turecká distribuční společnost Sedas dnes uvedla, že nadále platí její plán investic v rozsahu 313 milionu tureckých lir, v přepočtu bezmála 200 milionů amerických dolarů, do roku 2015 a již investovala 21,3 milionu lir do rozvoje distribuční soustavy a transformačních stanic. Společnost poskytuje služby zhruba jednomu a půl milionu zákazníků v oblastech Sakarya, Kocaeli, Bolu a Duzce na severovýchodě Turecka.

V pátek tuzemská energetika ČEZ potvrdila od konce ledna trvající spekulace o ochotě vystoupit ze svých aktivit v Turecku. Představenstva ČEZu a Akkök dohodla, že vzhledem k mediálně prezentovanému zájmu o aktiva v rámci společného podniku Akenerji v Turecku pověří tuto dceřinou společnost, aby na svá aktiva začala přijímat nezávazné nabídky potenciálních zájemců. Zdroje již na počátku února uvedly, že s návrhem prodeje aktiv přišel turecký partner ČEZ a česká energetika na plány kývla a získané peníze má v budoucnu investovat na tuzemském trhu. “Je to pravda. V principu nám to nevadí. Pokud náš podíl prodáme se slušným ziskem, transakci se nebudeme bránit," citovala nejmenované zdroje čtk.

„Prohlášení potvrzuje dřívější spekulace kolem možného prodeje těchto tureckých aktivit, které vnímáme jako jednu z nejnovějších zahraničních růstových příležitostí společnosti. Zprávu vnímáme mírně negativně,“ komentoval v pátek zprávu analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

ČEZ v Turecku spolu s Akkök Group vlastní cca 75% podíl ve společnosti Akenerji. Ta je třetí největší nestátní elektrárenskou firmou v Turecku. ČEZ i Akkök Group vlastní shodně po 37,36 procenta akcií, zbytek akcií připadá na free float, tedy volné obchodování na trhu. ČEZ za tento podíl v květnu 2009 zaplatil přes 302,6 milionů dolarů, v přepočtu 5,4 mld. . Vedle investic v rámci Akenerji má ČEZ v Turecku s Akkök Group také právě společný podnik Akcez, který od státu koupil distribuční společnost Sedas. Na profinancování akvizice má být využit úvěr v rozsahu 325 mil. USD, který podepsal ČEZ a Sedas s EBRD a UniCredit v úvodu prosince loňského roku. Společný podnik ČEZ a Akkök za firmu nabídly 600 mil. USD. Podle informací z konce roku 2010 je plánem tohoto tureckého společného podniku ČEZ dosáhnout v následujících letech rozšíření výrobního portfolia na 3000 MW instalovaného výkonu.

S takovým nárůstem se pojí investice zhruba v objemu 3 mld. USD. Turecko je však se svými 70 miliony obyvateli z pohledu ČEZ porovnatelné s celou střední Evropou. Spotřeba elektřiny v Turecku navíc roste velmi rychlým, zhruba 6-8% tempem ročně. V Evropě je to pro srovnání jen 2-3 %.

(Zdroj: Bloomberg, Sedas, ČEZ, Akenerji, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y