Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kaddáfí odmítl rezignaci, raději prý zemře jako mučedník

Kaddáfí odmítl rezignaci, raději prý zemře jako mučedník

22.02.2011 17:47, aktualizováno: 22.2. 18:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí dnes odmítl přistoupit na nátlak demonstrantů a odstoupit z čela země. V emotivním televizním projevu vysílaném satelitními zpravodajskými televizemi vystoupil proti lidem snažícím se destabilizovat zemi. Kaddáfí je odhodlán v Libyi zůstat a také zemřít jako mučedník.

Kaddáfí dnes podle agenturních zpráv připomněl, že nemá žádnou oficiální funkci a že tedy nemusí podávat žádnou rezignaci. Hodlá nicméně zůstat "vůdcem revoluce", kterou zavedl s nástupem k moci před více než 40 lety. Připustil nicméně, že učiní kvůli trvajícím nepokojům určité ústupky, které mimo jiné povedou k posílení pravomocí regionálních orgánů.

V ulicích Tripolisu jsou po pondělních střetech těla mrtvých lidí. Většina z dvou milionů Tripolisanů dnes zůstala doma, protože stoupenci vůdce Muammara Kaddáfího pohrozili, že každý, kdo se objeví na ulici, bude zastřelen.


Rebelující vojáci podle některých médií již převzali kontrolu na východě země poté, co někteří svědci popsali použití tanků, letadel a žoldáků na podporu Kaddáfího režimu. Podle libyjského zpravodaje britské zpravodajské televize CNN na východě země byly zajaty a zabity stovky najatých vojáků z oblasti subsaharské Afriky, které bojovaly na podporu Kaddáfího režimu, ale velká část této armády se zřejmě přesunula na stranu protivládních sil.

Ze světa zatím žádný rozhodný postoj vůči vývoji v Libyi nezazněl. Rada bezpečnosti OSN se dnes ráno sešla od vypuknutí vlny protestů v arabském světě před několika týdny. Stalo se tak však za zavřenými dveřmi a žádný výstup z jednání zatím znám není.

(Zdroj: ČTK, CNN, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.03.2026
22:21Wall Street i v úterý pod tlakem dění v Íránu  
17:44Dopad AI na sazby a následně na akcie
16:34Stablecoiny jako riziko pro euro? ECB vidí hrozbu importu dolarových podmínek
16:26Warsh má před sebou těžkou zkoušku. Ekonomika i Fed jdou proti jeho vizi  
14:13Fidelity: Tři scénáře pro Írán a jejich makroekonomické a tržní dopady
12:25ON-LINE: Akciový výprodej v Evropě i USA, ropa už nad 84 dolary
12:18Blokáda Hormuzského průlivu: které země utrpí nejvíce?
11:46Hrozba energetické krize dnes drtí akcie i dluhopisy, zlato už se nekupuje  
11:14Tradiční útočiště nefungují. Výnosy dluhopisů rostou, zlato ztrácí lesk  
10:26Primoco UAV dodá bezpilotní letadla španělské civilní stráži Guardia Civil
8:58Rozbřesk: Drahé energie jako nové proinflační riziko pro ČNB
8:51Napětí v Hormuzském průlivu, další růst cen ropy i plynu a futures v červeném  
6:30FX Strategie: Ani válka korunu (zatím) nerozpohybovala, déletrvající konflikt a dražší energie jsou ale rizikem  
02.03.2026
22:03Americké akciové indexy uzavírají v zelené i přes konflikt na Blízkém východě  
17:07Co bude letos akciový trh dělat s americkou ekonomikou
16:44ISM ukázalo slušnou kondici amerického průmyslu, ale také vysoké cenové tlaky
16:00Tatry mountain resorts, a.s.: Výroční zpráva společnosti
15:59PODCAST Týdenní výhled: Začátek týdne diktuje Blízký východ  
15:38ON-LINE: Evropský plyn zdražuje až o 50 procent, americké akcie počáteční ztráty částečně umazaly
14:35Morgan Stanley: Írán optimistický pohled na trhy neohrozí, pokud ropa nevystřelí trvale výš  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
2:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - CPI, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách