Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol na dva týdny snižuje produkci v rafinérii Litvínov kvůli technickým problémům

Unipetrol na dva týdny snižuje produkci v rafinérii Litvínov kvůli technickým problémům

23.02.2011 16:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Tuzemská společnost Unipetrol oznámila dočasné snížení kapacity České rafinérské v rafinérii v Litvínově. Předpokládané snížení kapacity je podle společnost zhruba na dva týdny. „Důvodem jsou technické problémy s potrubím u pecí na zahřívání vodíku u hydrokrakovací jednotky,“ uvedl v prohlášení Unipetrol.

Unipetrol se výpadek produkce v rafinérii Litvínov bude snažit nahradit z produkce své druhé rafinérie v Kralupech nad Vltavou. „Společně s partnery v České rafinérské v mezičase vyvíjíme úsilí k omezení vlivů souvisejících s touto událostí a v maximální možné míře využíváme rafinérii v Kralupech,“ uvedla v prohlášení firmy.

Spolu s hospodářskými výsledky Unipetrolu za 4Q10 a rok 2010 překvapil 10. února novou informací k rozsahu plánované odstávky v rafinérii v Litvínově šéf Unipetrolu Piotr Chełmiński. Odstávka podle jeho prohlášení začne již v srpnu (o měsíc dříve proti původní informaci, která uváděla jen 30 dní) a je plánována až na 51 dní. Unipetrol se dle slov CEO bude snažit, aby odstávka nakonec trvala kratší dobu, a potvrdil, že počítá s tvorbou zásob v Litvínově a zvýšením produkce v rafinérii v Kralupech pro vytvoření dostatečných rezerv pro minimalizování výpadků zásobování trhu v tomto období.

Unipetrol plánuje v rámci odstávky v Litvínově provést pravidelnou údržbu rafinérie a renovaci, která se za provozu provést nedá. Kapitálové náklady firma odhadla na jednu miliardu korun. Výsledkem renovace nemá být navyšování produkční kapacity největší české rafinérie ze současných 110 tisíc barelů denně.

Na konci loňského roku litvínovský závod České rafinérské postihl požár, což vyústilo v omezený provoz. Výpadek postihl především výrobu motorové nafty, na kterou se litvínovská rafinerie specializuje. Některé firmy na trhu si stěžovaly na nedostatek nafty a podle odborníků to přispělo k růstu cen pohonných hmot.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data