Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Jsem ochoten přijmout jen mírně nižší dividendu ČEZ

Kalousek: Jsem ochoten přijmout jen mírně nižší dividendu ČEZ

01.03.2011 9:50, aktualizováno: 1.3. 9:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

ČEZ hodlá i do budoucna držet dlouhodobé nastavení dividendové politiky v rámci dividendového výplatního poměru mezi 50 a 60 procenty, uvedl v komentáři k výsledkům firmy za poslední čtvrtletí a celý rok 2010 šéf dominantní tuzemské energetiky Martin Roman. To vůči oznámenému čistému zisku roku 2010 na úrovni 47,2 miliardy korun implikuje rozmezí 43,8 až 52,6 koruna na akcii.

„Očekáváme, že dividenda ČEZu bude letos kvůli tlakům vlády nad 50 na akcii,“ uvedl Tomáš Sýkora z Patria Finance. Konsensuální odhad dle dat Bloomberg hovoří o úrovni pod 52 Kč/akcie. „S ohledem na managementem očekávaný 15% pokles ziskovosti v letošním roce lze pro příští rok očekávat další pokles dividendy na nejvýše (za současných podmínek) 45 korun za akcii,“ uvedl k očekávaného hornímu limitu výplaty dividendy ČEZ ze zisku roku 2011 Tomáš Sýkora.

Tlak na jen velmi mírné snížení dividendy proti loňskému roku, kdy ze zisku roku 2009 bylo vyplaceno 53 Kč/akcie, lze čekat zejména ze strany majoritního akcionáře, kterým je stát. Ten hodlá zdroje z ČEZ využít mimo jiné na ekonomické reformy. Jen malou ochotu ke snížení dividendy proti skutečnosti ze zisku roku 2009 již potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek. „Vzhledem k situaci jsem ochoten akceptovat mírný pokles dividend, ale opravdu jen mírný,“ uvedl pro dnešní HN Kalousek.

V loňském roce byl návrh představenstva na konkrétní výši dividendy představen 11. května. Znám má být 30. dní před konáním valné hromady, i letos lze tedy tuto informaci očekávat počátkem května. Oficiální data ČEZ prozatím nejsou známa, na základě minulého roku proto dovozujeme očekávaný poslední den s nárokem na dividendu 22. června 2011 a tedy ex date dne 23. června 2011 a rozhodné datum pro výplatu dividendy 27. června 2011 (viz přehled dividend spadových titulů).

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek již v říjnu loňského roku uvedl, že zisk a dividenda ČEZu za rok 2010 mohou být nominálně nižší při zachování dividendového výplatního poměru mezi 50 a 60 procenty. Bývalý ministr financí Eduard Janota, který je členem dozorčí rady ČEZ, následně uvedl, že stát stále počítá se stejnou výší dividendy z ČEZu. „Prostředky z ČEZu jsou potřebné pro penzijní reformu a nápravu ekologických škod,“ argumentoval právě penzemi Janota. Dle plánu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP09) by plná dividenda ČEZ již v letošním roce měla být využita na financování penzijní reformy v ČR. „Počítám s tím, že dividenda ČEZ půjde na důchodovou reformu,“ uvedl Drábek v prosinci pro HN. Jeho plán podporuje také ministr financí Kalousek (TOP09), pro využití dividendy ČEZ "jen" z podstatné části na důchodovou reformu se vyslovil již dříve premiér Petr Nečas. „Budu se snažit dividendu ČEZ vyplacenou v roce 2011 (tedy ze zisku roku 2010) uchránit pro potřeby důchodové reformy,“ uvedl dříve Kalousek. Podle ministra ale dosud nepadlo rozhodnutí o tom, jak bude dividenda vysoká ani o tom, na co bude využita.

(Zdroj: ČEZ, HN, Bloomberg, Patria Online)


Váš názor
 • Kalousku
  01.03.2011 10:04

  to jsem nevěděl že máš v Čezu majoritu. Myslím, že ti pane neříká ani jedna akcie, tak se hezky uklidni.
  tk69
  • Re: Kalousku
   01.03.2011 10:23

   Schyzofremie se u Kalouska zřejmě začíná prohlubovat. Jeho prohlášení, podobně jako prohlášení v televizi, že on Kalousek vydá dluhopisy se podobají prohlášení francouzkého krále Ludvíka "Francie to jsem já". Doufám, že příští působení (a to co nejdříve) bude psychiatrie(jako pacient).
   Juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data