Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

T. Kálal - Výrazné posílení eura po projevu guvernéra ECB, eurodolar by mohl dotáhnout evropské indexy na letošní maxima (video)

04.03.2011 14:02

O zajímavé pohyby na měnových trzích se včera postaral sám guvernér Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet - ačkoli zůstala základní úroková sazba podle očekávání na 1%, pozdější komentáře guvernéra o možném navýšení sazby již příští měsíc vzbudily překvapení (více v samostatném článku ZDE). Eurodolar v reakci poskočil z úrovně 1,385 na 1,395 USD/EUR a tuto silnou pozici si euro drží i dnes. Další posilování eura vůči dolaru by podle Tomáše Kálala, makléře Patria Direct, mohl předznamenat i poměr otevřených pozic spekulantů na měnových trzích. V současnosti 70% investorů spekuluje na pokles eurodolaru - tento kontrariánský indikátor tak předpovídá další posílení eura. Na tyto volatilní kurzy reagovala včera japonská investiční banka Nomura - včera opustila strategii posílení eura proti švýcarskému franku a na této investici prodělala - spekulovala proti trendu.

Měnové kurzy by - pokud budou pokračovat ve stávajícím vývoji - mohly donutit evropské indexy k novým maximům. Index Eurostoxx oslabil za posledních 14 dní o 3%, eurodolar naopak o přibližně 3% posílil. S uklidněním libyjské situace by tak investoři měli přestat sledovat vývoj ceny ropy, která v současnosti udávala směr nejen evropským trhům, a zaměřit se na eurodolar - ten by totiž mohl podle Tomáše Kálala dotáhnout evropské indexy na nová letošní maxima. Více sledujte v následujícím videokomentáři.

 

Upozornění: Prosíme přečtěte si Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026
11:45Starbucks chce díky AI nahradit software od Microsoftu a IBM
10:58TSMC má za druhé čtvrtletí rekordní tržby
10:07Nejhorší den na burze. Akcie SK Hynix potkal více než 15procentní výplach
8:59ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Elevion Group podepsal kupní smlouvu na akvizici 100% podílu v italské společnosti BTS Biogas
8:52Eskalace konfliktu s Íránem zhoršuje náladu na trzích. SK Hynix po americkém debutu propadl  
8:47Rozbřesk: Hormuz znovu straší trhy. Česká ekonomika však drží kurz
6:03Wood: Úvahy o konci americké výjimečnosti jsou notně přehnané
12.07.2026
9:22Víkendář: Greenspan předpovídal inflaci 4,5 % a 8% výnosy z desetiletých amerických státních dluhopisů
11.07.2026
9:21Víkendář: Greenspan se evidentně mýlil, akcie nebyly v roce 1996 nijak nadhodnocené
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data