Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Po penzijní reformě se deficit systému dále prohloubí. Dva dobrovolné systémy chápu jen velmi málo...

Klaus: Po penzijní reformě se deficit systému dále prohloubí. Dva dobrovolné systémy chápu jen velmi málo...

10.03.2011 12:43
Autor: ČTK

Po provedení penzijní reformy připravované vládou Petra Nečase (ODS) se současný deficit důchodového systému dále prohloubí a objem veřejných prostředků vydávaných na financování důchodového systému vzroste, napsal prezident ČR Václav Klaus v článku pro dnešní MfD. Neustává tak jeho názorová kritika záměru penzijní reformy navrženého vládou Petra Nečase, naopak znovu vyzval k vážné debatě o připravované reformě.

Podle Klause "Nečasovo-Kalouskova" penzijní reforma přinese oproti současnému systému navíc pouze zavedení dalšího dobrovolného penzijního spoření či pojištění, které bude stát organizovat na úkor průběžného penzijního systému. "Podporou nového dobrovolného pilíře penzijního připojištění bude zcela vědomě prohlubován schodek již v dnešní době deficitního průběžného systému, který však bude i v budoucnu zajišťovat hlavní část zabezpečení důchodců," uvedl Klaus.

Dodal, že tento deficit má být pokryt zvýšením DPH, což fakticky znamená, že objem veřejných prostředků vydávaných na financování důchodového systému vzroste.

Prezident má také za to, že plánovaný dobrovolný subsystém penzijního pojištění bude vznikat na úkor průběžného systému i na úkor existujícího penzijního připojištění. "Jedny státem dosud podporované fondy budou nahrazeny jinými státem podporovanými fondy, respektive oba tyto systémy asi budou muset nějak koexistovat vedle sebe," napsal Klaus s tím, že to chápe jen velmi málo.

Podle něj není jasné, proč vládě nestačí reformovat existující systém fungujícího penzijního připojištění, jehož klienty je už dnes 4,6 milionu občanů, kteří do penzijních fondů vložili 220 miliard korun, a místo toho připravuje nový systém, který však bude také fungovat na principu dobrovolnosti. "Neznamená to, že začnou být státem preferovány jisté soukromé peněžní fondy na úkor jiných?" ptá se Klaus.

Dodal, že skutečnou podstatou navržené reformy jsou parametrické změny průběžného systému. Zavedení nového dobrovolného pojištění je věcí relativně okrajovou, která nepochybně zvýší náklady důchodového systému jako celku, ale žádný průlom v lepším zajištění úrovně budoucích důchodů nemůže přinést.

 


Váš názor
 • Klíčový je opt out
  10.03.2011 17:38

  Co kdyby se současný systém penzijního připojištění zreformoval tak, že by se zvýšilo daňové zvýhodnění vlastního spoření? Náklady by byly minimální a bylo by to bez potřeby opt outu. Čím by se pak zdůvodnilo zvýšení snížené sazby DPH? Vídíte že to nejde pane prezidente.
  L.H.
 • Teď když máme co jsme chtěli...
  10.03.2011 15:30

  Popsal pravdivě 1+1 : o co méně peněz do průběžného systému = tuto částku přelít do soukromých fondů = o tuto částku větší díra v rozpočtu = a nejméně o to musí být vyšší DPH. Takže ty soukromé fondy zaplatíme všichni... Gratuluji. Na tohle mi stačí jeden účetní - středoškolák a ne NERV.
  sgt.Mike
 •  
  10.03.2011 15:07

  Slyšel jsem,že to byl právě Klaus Václav,který co by ministr financí a předseda vlády prošustroval veškeré prostředky uložené na důchodovém účtu a ejhle nyní zloděj volá chyťte zloděje,což je pro pana Klause typické, a to nejen v této záležitosti.Jenže my si ty vaše skokové renonce ještě pamatujeme,pane presidente,včetně Sarajeva i s podvody s pištou Báčem atp.
  bob
 •  
  10.03.2011 13:28

  Plně souhlasím s panem Klausem. Připravovaná reforma mi připadá jako by si současní politici připravovali trafiky až skončí v politice.
  Bobo
Aktuální komentáře
21.10.2019
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)