Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
UBS: Regulátoři napříč světem vyšetřují možné manipulace sazeb LIBOR

UBS: Regulátoři napříč světem vyšetřují možné manipulace sazeb LIBOR

15.03.2011 17:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Vyšetřování manipulací se sazbami LIBOR, které jsou určující pro trh derivátových a dluhopisových instrumentů za více než 350 bilionů amerických dolarů ze strany americké komise pro cenné papíry SEC, amerického ministerstva spravedlnosti, komise pro obchodování s deriváty i japonského regulátora ve výroční zprávě za rok 2010 potvrdila švýcarská banka UBS (16,52 CHF, -3,22%). V dokumentu musela přiznat, že „v minulosti“ obdržela předvolání od SEC k podání vysvětlení, týkajícího se vyšetřování, zda se UBS sama, nebo ve spolupráci s další stranou, nepodílela na manipulaci se sazbami LIBOR. „Banka UBS zahájila interní vyšetřování a plně spolupracuje s vyšetřovateli,“ uvedla UBS ve zprávě.

Sazby LIBOR jsou stanovovány denně britskou bankovní asociací BBA a propočet je založen na datech přicházejících od panelu bank. Ty poskytují údaje pro propočet, za kolik je možné si půjčit zdroje na různé období v různým měnách. Platnost LIBOR sazeb utrpěla právě v průběhu finanční a následné ekonomické krize, kdy se jejich vypovídací schopnost značně snížila ruku v ruce s obrovskou nedůvěrou na mezibankovním trhu, který v zásadě zastupovaly centrální banky, jelikož banky si nebyly kvůli nečitelnému zdraví protějšků půjčovat napřímo.

Již v březnu roku 2008 varovala banka pro mezinárodní platby BIS, že některé banky reportují výpůjční náklady nepravdivě, aby maskovaly své problémy s financováním na mezibankovním trhu (či si naději na takové financování zvýšily). Asociace BBA tři měsíce poté reagovala zvýšením počtu reportujících bank, vstupujících do propočtu LIBOR. Data Bloomberg ukazují, že UBS, které náklady na zajištění proti selhání vzrostly mezi červencem 2007 a dubnem 2008 na více než devítinásobek a která odepsala přes 38 mld. USD ztrát, kótovala výpůjční náklady v amerických dolarech po 85 procent dní v rámci této periody. Tim Bond z Barclays (290,8 GBp, -1,27%) Capital již v květnu 2008 připustil v Bloomberg TV, že banky reportují BBA „příznivější“ čísla proti realitě, aby odvrátily problémy se získáváním zdrojů financování.

(Zdroj: Bloomberg, Bloomberg TV, UBS, Barclays)

LIBOR, plným názvem London Inter Bank Offered Rate, je londýnská mezibankovní úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na londýnském mezibankovním trhu. Její použití je referenční, v podobě vyjádření nákladů například "1,00 procenta nad 12měsíční sazbou LIBOR". Konkurečním produktem k sazbám LIBOR poskytovaným Britskou asociací bankéřů (BBA) na základě kotací u 16 bank sídlících v Londýně je v případě Euro Libor sazba Euribor, vypočítávaná Evropskou bankovní federací (EBF) na základě údajů od 57 evropských bank.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index