Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v USA vystrčila růžky, ceny potravin v únoru rostly nejrychleji za 36 let, stoupají energie. Propadla započatá výstavba domů

Inflace v USA vystrčila růžky, ceny potravin v únoru rostly nejrychleji za 36 let, stoupají energie. Propadla započatá výstavba domů

16.03.2011 14:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Výrobní ceny ve Spojených státech stouply v únoru ve srovnání s předchozím měsícem o 1,6 procenta po lednovém zvýšení o 0,8 procenta. Únorový růst byl nejrychlejší od června 2009 a překvapením, když trh naopak čekal mírný pokles na 0,7 procenta. Kde se zdroj inflace skrývá, je patrné z údaje očištěného o dopad potravin a energií. Tento ukazatel PPI vzrostl jen o 0,2 procenta, v souladu s očekáváním.

Ceny potravin ve Spojených státech v únoru vzrostly nejvíce za 36 let a výrazně stouply i náklady na energie, vyplývá z údajů amerického ministerstva práce. Meziročně ceny výrobců včetně potravin a energií stouply o 5,6 procenta, nejrychleji od března proti lednovým 3,6 procenta. Trh čekal růst o 4,7 procenta. Potraviny zdražily meziročně o 3,9 procenta, což byl nejvyšší růst od 1974. Ceny energií se pak zvýšily o 3,3 procenta, nejvíce od loňského ledna. Ceny benzinu stouply o 3,7 procenta a na celkovém růstu cen energií se podílely více než 40 procenty.

Jádrová 0,2% inflace zpomalila proti 0,5 procenta v lednu. K jádrové inflaci přispěl hlavně růst cen oděvů, který byl nejvyšší od roku 1990. Ceny osobních aut stouply o 0,6 procenta.

Nepříznivý obrázek poskytly údaje o zahájených stavbách a stavebních povoleních. Započatá výstavba za únor v USA vykázala nejsilnější propad za posledních 27 let. Počet započatých staveb meziměsíčně klesl o 22,5 procenta na anualizovaných (přepočteno na rok) 479 tisíc. Tento vývoj překvapil trh, analytici oslovení Bloomberg očekávali, že ukazatel klesne pouze na 566 tisíc. Rekordní pokles na 517 tisíc či o 8,5 procenta zaznamenaly také stavební povolení. Ta poklesla na 517 tisíc z revidovaných lednových 563 tisíc, když trh čekal růst na 570 tisíc.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, mediafax)


Váš názor
  •  
    16.03.2011 15:26

    inflace v USA mě zajímá právě tak jako stav koroze osy zemské.raději nám sdělte rozhodný den pro dividendy KB,ostatně všechny ty arie,kterými nás tu krmíte nemají žádný vliv na cenu akcii,neboť ty jsou zcela v režii burzomafie!
    TEDInflace
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data