Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ přijde o monopol na distribuci elektřiny v Albánii, vláda chce rychle přivést konkurenta

ČEZ přijde o monopol na distribuci elektřiny v Albánii, vláda chce rychle přivést konkurenta

21.3.2011 11:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Tuzemské energetice ČEZ přibude konkurent na albánském trhu. Podle albánského ministra hospodářství Nasipa Naca, jehož citoval deník Shqip, na trh brzy vstoupí nová distribuční společnost, která ČEZ připraví o monopol na distribuci elektřiny. Ministr Naco řekl, že vláda připravuje legislativu, která rychlý vstup konkurenta umožní. Ministr uvedl, že chystaný krok vlády směrem k posílení konkurence zajistí, aby na trhu nedošlo ke zvýšení cen elektřiny. Tomu se vedle Albánie snaží zabránit například také Bulharsko.

Na přelomu roku uvedl server SETimes, že albánská pobočka společnosti ČEZ Distribuce čelí stovkám žalob místních podnikatelů kvůli výpadkům v distribuci elektrické energie. Distribuční společnost ze skupiny ČEZ připouští, že dodávky elektrické energie neodpovídají běžnému standardu, nicméně uvádí, že potřebuje více času na zlepšení distribučního systému. Sdružení zastupující albánské podnikatele v prosinci loňského roku uvedlo, že se problémy s dodávkami energie týkají další více než tisícovky firem, které se však proti společnosti zatím k právním krokům uchylovat nehodlají.

ČEZ privatizoval jediný distribuční systém elektrické energie v Albánii s miliónem zákazníků a hrubou roční dodávkou elektřiny 5,3 TWh na počátku roku 2009, za majoritní (76%) podíl ve společnosti OSSH tehdy zaplatil 102 milionů eur. Letos chce ČEZ investovat do oprav distribuční sítě v Albánii 882 milionů korun. ČEZ chce omezit ztráty při distribuci elektřiny, opravit rozvodny, rozvody nízkého napětí a dojít má i k výměně transformátorů. K investicím do přenosové soustavy se ČEZ zavázal již při loňském nákupu většinového podílu v albánském státním distributorovi elektřiny. ČEZ se v Albánii potýká s vysokými ztrátami kvůli krádežím. Dalším problémem pro ČEZ v Albánii je výkupní cena elektřiny, kterou stanovuje tamní regulační úřad. Regulátor ji nechce zvyšovat a ČEZ s ním kvůli tomu vede spory.

Chystané zdražení nedávno tuzemská energetika ČEZ, postupujíce společně s největší německou energetikou E.ON a rakouskou EVN, oznámila pro trh v Bulharsku. ČEZ tam chce dosáhnout dvouciferného zvýšení cen elektřiny pro spotřebitele, ze kterého by následně profinancoval rozvoj tamní distribuční soustavy. Rozhodnutí podle zprávy Bloomberg nepodléhá schválení Státní komise pro energetiku a vodní hospodářství. Ta ale takovému nárůstu cen oponuje.

ČEZ v Bulharsku podle stanoviska zveřejněného společně s EVN plánuje navýšit ceny elektřiny od druhé poloviny roku 2011 o 13,1 procenta. Důvodem jsou investice v rozsahu 152 milionů lev (zhruba 108 mil. USD) do bulharské rozvodné sítě do července 2012 kvůli jejímu zastarávání. EVN chce dosáhnou růstu cen o 5 procent a uvádí, že zvýšení rovněž odráží roční míru inflace na úrovni 4,5 procenta. Německý E.ON chce v zemi dosáhnout 14,3% nárůstu cen, aby pokryl náklady, uvedl v prohlášení na svém webu. „Neočekávám takto výrazný růst cen ve druhé polovině roku. Jako možné vidím pro koncové spotřebitele ve druhé polovině roku zvýšení cen o tři až čtyři, maximálně pět procent,“ uvedl Angel Semerdiev, šéf bulharské státní energetické komise, pro bulharské rádio Horizont. Schylovat se tak může k dalšímu napětí mezi energetikami a bulharskými státními orgány.

ČEZ kontroluje energetické společnosti, obsluhující hlavní město Sofii a Pleven na severu země. Ty odpovídají za 41 procent celkové spotřeby země. Dodávky poskytuje více než dvěma milionům klientů. EVN obsluhuje řádově 1,5 milionu klientů zejména v oblasti Plovdivu a Zagory, tedy jihu Bulharska. Od doby vstupu na trh před šesti lety EVN investovala zhruba 720 milionů lev. Německý E[.]ON kontroluje 59% podíl v distribuční společnosti ve Varně a oblasti Gorna Oriahovitsa a obsluhuje 1,2 milionu klientů na severovýchodě země. Celkem sedm distribučních společností Bulharsko prodalo před vstupem do EU v roce 2007 za celkem 680 milionů eur výše uvedeným energetikám.

(Zdroj: Shqip, SETimes, Balkans.com, mediafax, Bloomberg, ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC