Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roman Ječmínek z představenstva Sazky podal na firmu insolvenční návrh

Roman Ječmínek z představenstva Sazky podal na firmu insolvenční návrh

21.3.2011 12:55
Autor: ČTK

Místopředseda představenstva loterijní společnosti Sazka Roman Ječmínek a zároveň šéf Autoklubu ČR, který drží v Sazce čtyřprocentní podíl, podal na firmu insolvenční návrh. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes v insolvenčním rejstříku. Ječmínek současně navrhl, aby úpadek společnosti byl řešen její reorganizací. Sazka je v insolvenčním řízení od ledna. Její reakci ČTK zjišťuje.

Z informací v insolvenčním rejstříku dále vyplývá, že Sazka k 10. březnu dluží 26 různým věřitelům 1,370 miliardy korun po lhůtě splatnosti.

Sazka tak již čelí třem návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. KKCG i Vítek se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou společnosti Penta a E-Invest. Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku Městský soud v Praze stanovil začátkem března na 21. dubna.

Sazka je podle Ječmínkova vyjádření v insolvenčním návrhu v úpadku z důvodu platební neschopnosti, neboť má více věřitelů, peněžité závazky po splatnosti po dobu delší než 30 dnů a tyto závazky není schopna plnit. Upozornil také na to, že představenstvo Sazky přes jeho nesouhlas požádalo ministerstvo financí o pozastavení své hlavní obchodní činnosti, čímž se de facto pokusilo ukončit veškeré příjmy společnosti. Kdyby Ječmínek jako statutární zástupce společnosti návrh nepodal, dopustil by se podle svých slov porušením zákona.

Skupina KKCG, která je jedním z největších věřitelů Sazky, Ječmínkovo podání insolvenčního návrhu vítá. "Tento krok považujeme za správný a dle zákona jediný možný k záchraně loterijní společnosti a k ochraně zájmů všech věřitelů. Aleš Hušák a ostatní členové představenstva by se měli k tomuto návrhu neprodleně připojit. Pouze rychlé insolvenční řízení a reorganizace společnosti může legální formou vyřešit současnou finanční situaci Sazky a zajistit finance pro český sport," sdělila firma ČTK.

Vrchní soud v Praze zrušil v pátek rozhodnutí Městského soudu v Praze o ustanovení předběžného insolvenčního správce v Sazce. Toto rozhodnutí Vrchního soudu ale automaticky neznamená, že kroky, které až dosud učinil předběžný správce Josef Cupka, neplatí. Cupka například prosadil, aby pouze s jeho souhlasem mohla Sazka dělat jakékoliv operace nad půl milionu korun. O návrhu na zrušení tohoto kroku, proti kterému se Sazka také odvolala, však dosud Vrchní soud nerozhodl.

KKCG dnes uvedla, že usnesením Vrchního soudu nastal stav právní nejistoty, kdy není zřejmé, zda funkce dosavadní předběžného správce již zanikla, nebo jestli nadále zůstal ve funkci. Navrhla proto, aby insolvenční soud neprodleně ustanovil předběžného správce.

"Insolvenční soudce Městského soudu v Praze se seznámil s pátečním usnesením Vrchního soudu a předpokládá, že nejpozději do středy bude na rozhodnutí reagovat dalším procesním postupem," řekla ČTK mluvčí soudu Martina Lhotáková. Připomněla, že Vrchní soud rozhodnutí o předběžném správci přezkoumával k době, kdy byl správce ustanoven. "Situace se ale vyvinula, nelze proto vyloučit, že předběžný správce bude ustanoven znovu, zvlášť když se k insolvenčnímu návrhu připojil jeden ze dvou statutárních zástupců Sazky," podotkla.

Vedení Sazky má již delší dobu připravené návrhy smluv o úvěru a o spolupráci, které situaci společnosti komplexně řeší, přinášejí všechny potřebné prostředky a ukončují insolvenční řízení, řekl již dříve ČTK mluvčí společnosti Jan Tuna. Mínil tím smlouvu se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Na jejich základě má dostat Sazka úvěr nejméně 1,46 miliardy korun, který má být zajištěn jejím majetkem. Cupkovi se ale návrh nelíbil a navrhl proto omezit nakládání Sazky s jejím majetkem, což Městský soud schválil. Postup Sazky byl podle Cupky "v příkrém rozporu" s ustanovením insolvenčního zákona. Informace o tom, že Sazka chce čerpat uvedený úvěr od společnosti Gladiolus, který má být zajištěn majetkem Sazky, poskytl Cupkovi v dopise právě Ječmínek.

Sazka minulé pondělí požádala Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh.

Soud vyhověl 9. března žádosti předběžného insolvenčního správce Sazky, aby vedení loterijní firmy mohlo nakládat s majetkem ve vymezených oblastech jen s jeho souhlasem. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500.000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00Honeywell International Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
0:00SunTrust Banks Inc (09/18 Q3)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:20Volvo AB (09/18 Q3)
8:00Assa Abloy AB (09/18 Q3)
12:00Atlas Copco AB (09/18 Q3)
13:00Procter & Gamble Co/The (09/18 Q1)
13:00Schlumberger Ltd (09/18 Q3)
13:00State Street Corp (09/18 Q3)
16:00USA - Prodeje starších domů