Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sazka potvrdila, že je v úpadku. Hušák má podat insolvenční návrh nebo připojit podpis

Sazka potvrdila, že je v úpadku. Hušák má podat insolvenční návrh nebo připojit podpis

22.03.2011 10:53, aktualizováno: 22.3. 11:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Představenstvo loterijní společnosti Sazka konstatovalo, že loterijní firma je v úpadku a pověřilo svého šéfa Aleše Hušáka, aby podal vlastní insolvenční návrh, nebo aby se k připojil k návrhu místopředsedy představenstva Romana Ječmínka. „Situace Sazky se za poslední dva týdny natolik zhoršila, že představenstvo po předložení informací o jejím hospodaření konstatovalo úpadek firmy," řekl šéf hokejového svazu a zástupce majoritního vlastníka ČSTV ve vedení Sazky, Tomáš Král, který se zúčastnil schůze představenstva firmy, pro HN. Tiskový mluvčí Sazky Jan Tuna informaci odmítl prozatím komentovat.

Sazka je v insolvenčním řízení od ledna a podle informací v insolvenčním rejstříku k 10. březnu dlužila 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti. Společnost nyní čelí již třem návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala skupina KKCG Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, třetí Ječmínek, člen představenstva Sazky a šéf Autoklubu ČR, který je minoritním akcionářem Sazky. Právě k tomuto návrh se Hušák má připojit svým podpisem, nebo podat vlastní insolvenční návrh.

Firma je podle Ječmínka v úpadku kvůli platební neschopnosti, neboť má více věřitelů, peněžité závazky po splatnosti po dobu delší než 30 dnů a tyto závazky není schopna plnit. Městský soud v Praze by o insolvenci Sazky měl rozhodovat 21. dubna. Pokud by Hušák návrh na insolvenci podal, nebo se přidal k Ječmínkovu návrhu, soud by podle jeho mluvčí Martiny Lhotákové o úpadku Sazky mohl rozhodnout dříve. Pokud Hušák návrh nepodá a s návrhem Ječmínka nebude souhlasit, platí termín 21. dubna.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera oznámila v pondělí, že převzala od Vítka jeho pohledávky za Sazkou. Své kroky koordinuje s dalšími věřiteli, zejména se skupinou KKCG Karla Komárka. Vítek se označoval za největšího věřitele loterijní firmy s pohledávkou 1,5 miliardy korun, vlastnil i zhruba čtvrtinu dluhopisů Sazky.

Městský soud v Praze dnes rovněž zamítl návrh společnosti KKCG podnikatele Karla Komárka vydat předběžné opatření, na základě kterého by představenstvo Sazky muselo u insolvenčního soudu uložit do úschovy peníze určené na splacení závazků vůči KKCG. KKCG požadovala složit částku co nejvíce se blížící dlužným 400 milionům korun, nejméně pak 200 milionů. Soud rozhodnutí odůvodnil tím, že KKCG neoznačila v návrhu osoby, který by měly složit příslušné částky do soudní úschovy. KKCG ani neuvedla, zda by tak členové představenstva měli učinit každý zvlášť, či společně. Navrhovatel neoznačil jakékoli důkazy, svědčící o údajném vzniku jím tvrzených škod, pouze vyčíslení celkové škody či jiné újmy stanovil předběžně částkou 200 až 400 milionů Kč, uvádí usnesení soudu.

Dosud se o Sazku ucházeli tři investoři: KKCG, Vítek a Penta s E-Investem. KKCG chtěla navýšit základní kapitál Sazky o 2,8 miliardy korun, za což žádala 67 procent akcií. KKCG ale deklarovala připravenost svou nabídku upravit. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtěly 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun.

Většinovým vlastníkem Sazky je s 68 procenty Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Ten již dříve oznámil, že jeho výkonný výbor vyhlásí nezávislý transparentní tendr na výběr partnera pro Sazku. Nabídky vyhodnotí Erste Corporate Finance. Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku Městský soud v Praze stanovil na 21. dubna.

(Zdroj: čtk, ČT, HN, čt24)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.