Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Spotřebitelská důvěra v USA klesla v březnu nejníže za rok a půl

    Spotřebitelská důvěra v USA klesla v březnu nejníže za rok a půl

    25.03.2011 15:46
    Autor: ČTK

    Důvěra amerických spotřebitelů klesla v březnu nejníže za téměř rok a půl a zejména výrazně se v situaci zdražování benzinu a potravin zhoršila spotřebitelská očekávání. Index důvěry se snížil na 67,5 bodu z únorových 77,5 bodu, ukázaly dnes definitivní březnové údaje z průzkumu agentury Thomson Reuters a Michiganské univerzity.

    Index skončil mírně pod předběžnou hodnotou 68,2 bodu a dostal se nejníže od listopadu 2009. Inflační očekávání kvůli růstu cen výrazně stoupla, nákupní plány spotřebitelů se však nezměnily.

    "Údaje svědčí o tom, že tempo reálných spotřebních výdajů se sníží, nenaznačují však, že nás čeká nový trend sestupu," uvádí se ve zprávě.

    Ukazatel spotřebitelských očekávání se proti únoru propadl o plných 13,7 bodu, pátým nejrychlejším tempem vůbec, a klesl na 67,9 bodu, nejníže za dva roky. Index hodnocení současných podmínek se snížil o 4,4 bodu na 82,5 bodu.
    Vysoké zůstávají obavy z inflace. Očekávání inflace v horizontu jednoho roku stouplo na 4,6 procenta z únorových 3,4 procenta. Výhled inflace pro příštích pět až deset let stoupl na 3,2 ze 2,9 procenta.

    Ekonomové sledují indexy důvěry velmi pozorně, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

    Americká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila podle dnešních revidovaných údajů růst na 3,1 procenta z 2,8 procenta v předešlém čtvrtletí. Za celý loňský rok ekonomika posílila o 2,8 procenta a oživila z předloňského propadu o 2,6 procenta.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    13:05Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed, BoJ i BoE nechají sazby zatím beze změny  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m