Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Sarkozy varoval před novými měnovými válkami a krizemi

    Sarkozy varoval před novými měnovými válkami a krizemi

    31.03.2011 17:21
    Autor: ČTK

    Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes na setkání představitelů skupiny zemí G20 vyzval k rychlé reformě mezinárodního měnového systému. Jinak podle něj hrozí nové měnové války a krize. Informovala o tom agentura DPA.

    Sarkozy se dnes rovněž vyslovil pro zvýšení role čínské měny. Podle francouzské ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeové se skupina G20 shodla na tom, že čínský jüan by měl být zařazen do měnového koše, který tvoří rezervní měnu Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podmínky a načasování tohoto kroku však ještě nebyly stanoveny.

    Francie chce letos dosáhnout toho, aby se skupina G20 dohodla na nových pravidlech světového finančního systému. "Buď zažijeme měnovou válku a krizi, nebo se rozhodneme pro koordinaci a spolupráci," prohlásil Sarkozy.
    "Bez pravidel není mezinárodní měnový a finanční systém schopen předcházet krizím, finančním bublinám a šířícím se nerovnováhám," upozornil francouzský prezident. "Bez pravidel a dohledu hrozí, že svět bude odsouzen k čím dál vážnějším a bolestivějším krizím," dodal.

    Čína však podle agentury Reuters neprojevila ohledně Sarkozyho reformních plánů velké nadšení. Důvodem jsou obavy, že jedním z cílů reformy je přimět Peking k rychlejšímu uvolňování kurzu domácí měny. "Reformní proces bude dlouhodobý," prohlásil místopředseda čínské vlády pro obchod a finance Wang Čchi-Šan.

    Kritici již dlouhou dobu obviňují Peking z toho, že uměle udržuje kurz čínské měny na nízké úrovni, aby podpořil konkurenceschopnost čínských exportérů. Americký ministr financí Timothy Geithner dnes zdůraznil, že hlavním problémem měnového systému je absence volného kurzového režimu v některých zemích. Nepřímo tak poukázal právě na Čínu, která byla hostitelem setkání G20.

    Geithner nicméně zpochybnil, zda je k nápravě světového měnového systému zapotřebí mezinárodní úsilí. Nevyžaduje to novou smlouvu nebo novou instituci. Lze to vyřešit opatřeními na státní úrovni, upozornil ministr. Vyzval však k posílení pravomocí MMF.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    19.08.2026
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent
    11:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    11:46Česko má druhou nejnižší inflaci v EU
    10:55Česká bankovní asociace nadále očekává letos růst české ekonomiky o dvě procenta
    10:29Bank of America vidí u Nvidie výrazný potenciál. Trh podle ní přeceňuje rizika AI investic  
    9:24Rozbřesk: Život na dluh se ve vyspělých zemích začíná prodražovat
    8:45Odložená kanadská cla, Írán i OpenAI  
    6:01V Německu loni zaniklo téměř 190 tisíc firem. Dopady krize se rozšiřují napříč ekonomikou
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data