Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko zasáhlo další zemětřesení, otřesy o síle 7,4 stupně vyvolaly i menší tsunami

Japonsko zasáhlo další zemětřesení, otřesy o síle 7,4 stupně vyvolaly i menší tsunami

07.04.2011 17:07, aktualizováno: 7.4. 17:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Japonsko dnes - skoro měsíc po ničivé přírodní katastrofě - v 23:23 místního času (16:23 SELČ) zasáhlo další zemětřesení, jehož sílu americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) vyčíslil na 7,4 stupně Richterovy škály. K zemětřesení došlo v oceánu, 40 kilometrů pod hladinou a stejně daleko od pobřeží, asi 100 kilometrů od města Sendai, 140 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima a asi 345 kilometrů severovýchodně od metropole Tokia. V japonském hlavním městě trvaly otřesy budov asi minutu. Nejvíce se otřásaly budovy na ostrově Ičinoseki, kde lidem padal neupevněný nábytek na podlahu. Vážněji domy poškozeny nebyly. Při otřesech byla okamžitě přerušena dodávka energií.

Světové tiskové agentury následně přišly se zprávami o varování před až 2metorvou vlnou tsunami. Japonské úřady však nakonec vydaly varování před vlnou do výšky jednoho metru. Obyvatelům postižených oblastí bylo doporučeno posunout se do vyšších poloh. Japonská veřejnoprávní televize následně potvrdila příchod metrové vlny k severovýchodním břehům země a ujistila, že jaderné elektrárny Fukušima, Onagawa a Tokaimura jsou "v normálu".

11. března severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice. Japonské úřady poté vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, která by mohla dosáhnout desetimetrové výšky a zasáhnout celé severozápadní Tichomoří. Více než 10metrová vlna následně opravdu dorazila a ničila vše, co jí přišlo do cesty. Po zemětřesení začala hořet část jaderné elektrárny Onagawa na severozápadě Japonska, jako nejvážnější se ale následně ukázalo poškození elektrárny Fukušima I provozovatele Tokyo Electric Power, které je řešeno dodnes, způsobilo únik radiace a přehodnocování bezpečnosti jaderných elektráren v dalších částech světa i v Evropě, kde k nejvýraznějšími kroku přistoupilo Německo, které zavedlo tříměsíční moratorium a ihned odpojilo zdroje uvedené do provozu před rokem 1980. To vedlo k růstu cen elektřiny na burzách v Evropě až o 10 EUR/MWh. Zemětřesení z 11. března je dosud nejsilnějším zemětřesením v Japonsku nejméně za 140letou historii existujících statistik. V několika následných dnech po něm bylo zaznamenáno několik stovek otřesů, z nichž ten nejsilnější dosáhl síly 7,4 stupně. Většina však nepřesáhla sílu 7,0 stupně.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk, AFP, BBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data