Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh s ropou je podle Saúdské Arábie přes napětí na Blízkém východě přesycen, její vlastní těžba klesla

Trh s ropou je podle Saúdské Arábie přes napětí na Blízkém východě přesycen, její vlastní těžba klesla

18.04.2011 9:12
Autor: ČTK

Světový trh s ropou je v současné době přesycen, byť nepokoje na Blízkém východě a na severu Afriky v některých zemích snížily produkci. Ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí Nuajmí řekl, že jeho země v březnu těžila mnohem méně ropy než v únoru, i když poptávka obecně zůstává vysoká, hlavně v asijských zemích. Ceny ropy ale ministr odmítl komentovat.

"Trh je v nerovnováze. My jsme v únoru těžili 9,125 milionu barelů denně a v březnu už jen 8,292 milionu. Za duben ještě nevíme, pravděpodobně to bude o trochu víc než v březnu," řekl dnes Nuajmí novinářům. "Ta čísla vám dávám proto, abych ukázal, že trh je přesycen," dodal.

Zdroje v Saúdské Arábii minulý týden agentuře Reuters řekly, že země snížila těžbu ropy o půl milionu barelů denně. Reagovala tak prý na slabou poptávku.

Ministr potvrdil, že Saúdská Arábie prodala dva miliony barelů speciální směsi ropy, kterou státní energetická společnost Aramco vyprodukovala jako náhradu za libyjskou ropu. Libye se zmítá v občanské válce, kvůli níž ropu v současné době nevyváží. Libye je ale členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a na severu Afriky jinak patří k hlavním vývozcům.

Ceny ropy se nyní pohybují na nejvyšších úrovních od konce léta 2008, kdy sestupovaly z rekordů. Například severomořský Brent se prodává za více než 120 dolarů, barel americké lehké ropy West Texas Intermediate stojí kolem 110 dolarů. Na rekordech byla ropa v červenci 2008, kdy se dostala k hranici 150 dolarů za barel.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.07.2026
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala
10:51PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
10:23Akcie znovu rostou, zatímco dluhopisy tlumí optimismus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data