Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CVVM: Věcem veřejným stále ubývají voliči, v květnu by je volila necelá čtyři procenta Čechů

CVVM: Věcem veřejným stále ubývají voliči, v květnu by je volila necelá čtyři procenta Čechů

18.05.2011 17:26
Autor: mediafax

Na pouhá 3,5 procenta se v květnu snížil podíl lidí, kteří by svůj hlas v případných volbách do Poslanecké sněmovny odevzdali aférami zmítané straně Věci veřejné. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky byly zveřejněny ve středu.

Véčkaři tak zažívají již několikátý propad v řadě za sebou. Ještě v březnu by se totiž zástupci VV se ziskem 9,5 procenta hlasů do sněmovny pohodlně dostali, o měsíc později už by to ale bylo jen "o prsa". V dubnovém dotazování CVVM se totiž pro partaj vyslovilo 5,5 procenta respondentů.

Slavit by naopak mohli sociální demokraté, které by podle zjištění sociologů volila zhruba třetina lidí - přesněji 33,5 procenta dotázaných. "Oranžoví" by přitom v květnu získali značný náskok před druhou nejčastěji preferovanou stranou - ODS. Volební lístek označený hlavičkou občanské demokracie by totiž do urny vhodila "jen" o něco více než pětina lidí (přesněji 21 procent).
Do sněmovny by se kromě toho dostali zástupci TOP 09, které by volilo 16,5 procenta občanů, a komunisté s 15 procenty odevzdaných hlasů. Lidovcům by přitom k překročení nezbytné pětiprocentní hranice chybělo pouhé půl procento hlasů.

V rámci stejného průzkumu se tazatelé zajímali také o stranické preference respondentů. Ty mají omezenou vypovídací schopnost, neboť se svými sympatiemi k jednotlivým partajím se tazatelům svěřují i ti, kteří nejsou stoprocentně přesvědčeni o tom, které ze stran by svůj hlas nakonec odevzdali. Jde také o lidi, kteří jsou odhodláni nechat svůj hlas propadnout, a k volbám nejít.

Konečné pořadí stran je však stejné. Žebříčku preferencí opět vévodí "oranžoví", kteří jsou sympatičtí 23,5 procentům respondentů. Na druhém místě se s 13 procenty vyjímají občanští demokraté a pomyslná bronzová příčka patří TOP 09, kterou preferuje 10,5 procenta dotázaných. Pokud by byl výsledek voleb závislý na stranických preferencích, křesla v dolní komoře by obsadili také komunisté, pro které se vyslovila desetina lidí. Na plné čáře by naopak propadli véčkaři a lidovci, kteří se mohou shodně pochlubit pouhými 2,5 procenty sympatizujících voličů.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 2. až 9. května a zúčastnilo se ho 1 115 respondentů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.01.2026
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  
6:01AI horečka pokračuje: Bich Tech navyšuje investice, čipů je ale nedostatek
29.01.2026
22:01Microsoft po výsledcích stáhnul technologický sektor níže  
17:20Komodity jsou relativně k akciím mimořádně „levné“…
16:33Nájmy ve mezičtvrtletně zlevnily o 1,2 procenta na 332 Kč za m2
16:31Horší listopadový zahraniční obchod vrací americký růst zpátky na zem
14:42Braňo Soták: Meta o opodstatněnosti kapitálových výdajů tentokrát přesvědčila, akcie rostou o 9 %  
13:38Toyota je opět světovou jedničkou, prodala rekordních 11,3 milionu aut
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago