Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza zahájila týden ztrátově, nejhůře se vedlo KB, NWR a Erste, rezistenci vykázal ČEZ

Pražská burza zahájila týden ztrátově, nejhůře se vedlo KB, NWR a Erste, rezistenci vykázal ČEZ

23.05.2011 16:58
Autor: Josef Kohout

Úvod posledního květnového týdne na pražské burze proběhl v červeném teritoriu, když lokální trh podobně jako zbytek evropského regionu srážely poslední zprávy týkající se dluhové situace evropských zemí. V závěru nejdříve přišel downgrade řeckého ratingu od agentury Fitch, poté následovalo snížení výhledu ratingu Itálie. Nervozita dále panuje ohledně Španělska, kde primární roli nyní sehrává politická situace, především pak výsledek regionálních voleb.

Lokální trh tak ve vleku dění na zbytku kontinentu utrpěl ztráty, především pak u zástupců bankovního sektoru. Komerční banka zamířila pod úroveň 4 100 korun. v průběhu dne se KB obchodovala i u denních minim na 4020 , poté se však obchodování přesunulo do pásma 4040 – 4060 korun za akcii, kde titul rovněž zakončil. Rakouská Erste Bank utržila 1,2% ztrátu a obchodovala se v pásmu 812 – 815 korun za akcii.

V rámci energetických zástupců si nejhůře vedly akcie NWR, které oslabily O procento k 275 korunám. S ohledem na propady ostatních těžařů v Evropě však nejde o nic ojedinělého. Společného jmenovatele lze hledat v posilování dolaru, které negativně dolehlo na ceny komodit.

ČEZ se dnes i přes nepříznivý celkový sentiment na trzích dokázal udržet nad 940 korunami. Podporu mu dodává blížící se datum rozhodného dne pro výplatu dividendy ve výši 50 korun na akcii – titul se bude naposledy obchodovat s nárokem na dividendu příští čtvrtek (2. června).

ČEZu dnes pomáhaly zprávy z Německa, kde Merkelová plánuje do roku 2022 úplný odchod od jaderné energie. Pozitivně může působit i dnešní zpráva tureckých médií, že ČEZ má přes 20 zájemců na koupi svých aktiv v Turecku. V závěru seance přišla ještě zpráva, že ČEZ prodlouží odstávku 2. bloku JE Temelín nejméně do konce června. Původní plán počítal s odstavením bloku od 6. května do 23. června.

 

 
Ztráty utrpěli i menší zástupci jako je CETV či KIT digital. Celkový objem obchodů dosáhl 1,11 mld. , zatímco průměrný objem obchodů za poslední rok je 1,289 mld. .


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.02.2026
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data