Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco v 1Q snížilo ztrátu, ale i tržby, provozně v zisku. K celoročnímu výhledu mírně opatrnější

Orco v 1Q snížilo ztrátu, ale i tržby, provozně v zisku. K celoročnímu výhledu mírně opatrnější

26.05.2011 18:43, aktualizováno: 26.5. 18:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Developerská skupina Orco Property Group (OPG) vykazuje v prvním čtvrtletí roku čistou ztrátu na úrovni 4,37 milionu eur po ztrátě 15,6 milionu eur před rokem a 8,5 milionu eur ve 4Q10. Celkové tržby firmy meziročně klesly na 39,1 milionu eur z 51,5 mil. eur před rokem, což firma vysvětluje nižšími prodeji v rezidenčním segmentu z důvodu vyšší orientace OPG na development v prestižních lokalitách.

Na provozní úrovni OPG vytvořila v 1Q11 zisk 5,4 milionu eur po ztrátě 0,94 mil. eur ve 4Q10 a zisku 5,02 milionu eur v 1Q před rokem.

Orco nově očekává, že za celý letošní rok dosáhne tržeb v rozmezí 340 a ž 370 milionů eur včetně případných výnosů budovy Sky Office v Düsseldorfu. Doposud skupina pracovala s výhledem 350 až 370 mil. eur.

“V rámci stabilizujícího se prostředí se náš management zaměřil na tvorbu hodnoty nemovitostí skrze rozvoj jak residenčních tak komerčních projektů a intenzivní správu námi pronajímaných nemovitostí. Sledujeme zvýšený investiční apetit po nemovitostech prvotřídní kvality v Berlíně, Varšavě a Praze. Věříme, že tytéž trendy budou brzy platit i pro Moskvu a Budapešť,“ uvedl k výsledkům generální ředitel Jean-François Ott a dodal, že očekává, že hodnota investičních nemovitostí v těchto městech letos poroste až 10% tempem.

Orco považuje za hlavní cíl svého dlouhodobého plánu snižování úrokových nákladů. Za první čtvrtletí se developerovi podařilo snížit tyto náklady na 20,4 milionů eur z 25,0 milionů eur v loňském roce. Celkové úrokové náklady čítají 8,8 milionů eur (proti 10,4 mil. EUR v roce 2010) z úroků na vydaných dluhopisech společnosti, z toho 6,8 mil. EUR (proti 8,4 mil. EUR v roce 2010) na dluhopisech restrukturalizovaných v rámci záchranného plánu společnosti.

Celkový finanční výsledek společnosti Orco Property Group za první čtvrtletí letošního roku odpovídá ztrátě 6,6 milionů eur oproti 25,7milionové ztrátě za první tři měsíce loňského roku.

Segment developmentu byl hlavním faktorem meziročního poklesu výnosů o 12,4 milionu eur. Výnosy v tomto segmentu klesly na 9 mil. EUR z 22,1 mil. EUR v prvním kvartálu loňského roku. Výnosy v segmentu správy aktiv pak v 1Q meziročně nepatrně vzrostly na 30,1 mil. EUR z 29,4 mil. EUR, celkové provozní výnosy se tak snížily na 39,1 z loňských 51,5 milionu eur. Provozní náklady v prvním čtvrtletí roku mírně klesly na 26,6 mil. EUR z 27,1 mil. EUR v 1Q11. Meziroční pokles je důsledkem restrukturalizačního plánu realizovaného v letech 2009 a 2010.

OPG říká, že zatímco trhy komerčních nemovitostí ve Varšavě a Budapešti se již odrazily od svého dna a podle analýzy DTZ začínají růst nájmy, situace v Praze a Budapešti je stále napjatá. Z celkového pohledu se ale nemovitostní trh v Praze, Varšavě a Bratislavě zlepšuje, což zlepšuje výhled pro developerské aktivity celkově. "Poptávka v ČR, na Slovensku i v Polsku je podpořena příznivými podmínkami hypoték a měla by překonat rok 2010," uvedl Orco. V Praze dle OPG poptávka meziročně vzrostla o 17 % a uspíšena by mohla být plánem na postupné zvyšování dolní sazby DPH do roku 2013 na 17,5 procenta. Na Slovensku dle OPG prodeje rostou díky snížení cen ze strany developerů. Ve Varšavě má pak pomoci příznivý demografický vývoj a v Rusku stabilizace ekonomiky loňských růstem HDP o 4 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university