Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kanadská ekonomika dále zrychluje, v 1Q na ročním maximu a více než dvojnásobku růstu USA

Kanadská ekonomika dále zrychluje, v 1Q na ročním maximu a více než dvojnásobku růstu USA

30.05.2011 16:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Tempo růstu kanadské ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku zrychlilo na 3,9 procenta meziročně z 3,1 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Jednak šlo nejrychlejší kvartální ekonomický růst země za poslední rok, ale zároveň se dále rozšiřují nůžky mezi růstem této ekonomiky vůči sousedním Spojeným státům, které v 1Q podle poslední revize rostly „jen“ 1,8% tempem.

Podle údajů, které dnes zveřejnil kanadský statistický úřad, však podhoubí ekonomického růstu příliš zdravé není. Ekonomiku Kanady v prvních třech měsících letošního roku podpořilo doplnění zásob firem a firemní investice do nového vybavení. Výdaje spotřebitelů, které jsou zpravidla brány za zdravou sílu ekonomického růstu, přitom stagnují. Domácí poptávka v prvním čtvrtletí stoupla o 0,6 procenta, tempo růstu tak zpomalila z 1,2 procenta v předchozím čtvrtletí.

V prvním čtvrtletí stouply zásoby firem o 10,7 miliardy kanadských dolarů a na procentním růstu HDP měly nejvyšší podíl. Firemní investice do továren a zařízení se zvýšily o 3,2 procenta. Vývoz stoupl o 1,6 procenta, překonal ho však dovoz, který vzrostl o 2,2 procenta.

Výsledky za první kvartál navíc zaostaly za odhady analytiků, kteří čekali zvýšení HDP o rovná čtyři procenta. Úřad rovněž revidoval předchozí údaj za čtvrté čtvrtletí z původních 3,3 procenta. Data však potvrdila odhady ekonomů, že hlavním pohonem ekonomického růstu se nově stávají podnikové investice a vnější obchod. V samotném březnu ekonomika stoupla o 0,3 procenta a proti únorovému poklesu 0,1 procenta, zatímco analytici dle průzkumu Bloomberg čekali 0,2 procenta.

„Při bližším pohledu přinášejí dnešní data mírně slabší obrázek,“ komentoval čísla pro Bloomberg Michael Gregory, ekonom BMO Capital Markets in Toronto. Země však bude podle něho v právě probíhajícím druhém čtvrtletí mít problém udržet si alespoň poloviční temp růstu vykázaného v 1Q.

(Zdroj: AP, Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.11.2025
7:23ČEZ ubral z celoročního výhledu pro čistý zisk
6:47FX Strategie: Rychlé otevření amerických úřadů paradoxně nemusí dolaru pomoct  
10.11.2025
22:01Trhům pomáhá blížící se konec shutdownu  
17:11Přehnaný akciocentrismus
17:00PODCAST Týdenní výhled: Konec shutdownu na dohled, výsledky AI lídrů i raket  
14:45Akcie čeká v příštím roce růst, protože zisky firem přebijí obavy ze sazeb, míní stratég Morgan Stanley
11:58Naděje na konec shutdownu zlepšuje sentiment a posílá akcie výrazně výš  
11:23Akciový trh po korekci v minulém týdnu: Které tituly jsou přeprodané a které překoupené?
11:02Další negativní překvapení z trhu práce. Míra nezaměstnanosti je nejvyšší od roku 2017
8:56Rozbřesk: Nová prognóza ČNB nedává moc prostoru “nižším sazbám” a ukazuje na dlouhodobou stabilitu
8:47USA jednají o konci shutdownu,ČNB zůstane stabilní a ČEZ zítra zveřejní výsledky  
6:07Preview ČEZ: Čekáme silnější výsledky, pomůže Distribuce i konsolidace GasNetu  
09.11.2025
15:02Pomohl by další pokles sazeb ekonomice a trhu, nebo by spíše nafukoval bublinu a přispíval k finanční nestabilitě?
10:40Víkendář: Naráží oddlužení naráží na „sebevztahující se pesimismus“?
08.11.2025
14:35Synchron získal 200 milionů dolarů na méně invazivní technologii, která umožní ovládat počítač myšlenkami
9:04Víkendář: Lidé se bojí vládních dluhů, ale jejich snižování vlastně nechtějí
07.11.2025
18:04Skepse kolem AI, vládní „shutdown“ a obavy z ekonomického zpomalení srážejí trhy  
17:06Několik dolarových příběhů
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW