Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Google hlásí útok na poštovní účty Gmail; pochází prý asi z Číny a terčem mohl být i Bílý dům

Google hlásí útok na poštovní účty Gmail; pochází prý asi z Číny a terčem mohl být i Bílý dům

02.06.2011 11:18
Autor: ČTK

Americká internetová společnost Google odhalila útok neznámých hackerů, kteří se pokusili ukrást hesla ke stovkám e-mailových účtů v rámci elektronické pošty Gmail, kterou Google provozuje. Firma uvedla, že útok má patrně kořeny v centrální Číně a byl zřejmě veden i proti účtům vysokých představitelů americké administrativy, čínských aktivistů i novinářů. Čína se proti tvrzení Googlu ohradila a označila je za nepřijatelné.

Podle Googlu se do systému Gmailů (účtů vyššího úrovně a kapacity) pokoušel dostat hacker připojený do sítě ve městě Ťi-nan ve středovýchodní Číně. Snažil se získat vstupní hesla k jednotlivým účtům formou takzvaného phishingu, tedy podvodnými e-mailovými útoky s cílem vylákat důvěrné informace.

"Cílem těchto snah byla zřejmě možnost sledovat obsah velkoobjemových schránek významných uživatelů," citovala agentura AFP z prohlášení představitele společnosti Erika Grosseho. Google však jeho snahy "odhalil a přerušil", dodal Grosse.

Případem už se začal zabývat americký Federální vyšetřovací úřad (FBI) i samotný Bílý dům. "Prověřujeme tyto informace a shromažďujeme fakta," cituje agentura Reuters mluvčího Tommyho Vietora. "Nemáme ale žádný důvod věřit, že se do e-mailových účtů americké vlády kdokoli dostal," dodal.

"Svádět tyto skutky na Čínu je nepřijatelné," řekl na pravidelné tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničních věcí Chung Lej. "Útoky hackerů jsou celosvětovým problémem a Čína je rovněž obětí. Tvrzení o takzvané podpoře (kterou Čína hackerům údajně poskytuje), jsou naprosto nepodložená a mají skryté motivy," dodal.

Google na svém oficiálním blogu uvedl, že hackeři by mohli pocházet z čínského města Ťi-nan, což je hlavní město provincie Šan-tung. Hackeři se patrně snažili účty sledovat, Google ale prý útok odhalil, a celou akci se mu tak podařilo překazit. Firma nicméně na útok hackerů upozornila oběti i příslušné úřady.

Google se patrně nestal terčem útoku hackerů poprvé; o podobném útoku už firma informovala před více než rokem, kdy rovněž uvedla, že útok směřoval asi z Číny. Tehdejší incident firma využila jako záminku k tomu, že nebude s čínskými úřady nadále spolupracovat na cenzuře internetového obsahu, což je nutná podmínka pro všechny internetové firmy, které v Číně působí. Loni na jaře se Google z čínského trhu stáhnul, dle svých slov proto, že nechce internet cenzurovat, dle kritiků proto, že na tamním trhu neuspěl.

V čínském Ťi-nanu se mimo jiné nachází jeden ze šesti klíčových úřadů lidové osvobozenecké armády a rovněž technická univerzita. Právě tu americké úřady loni spojovaly s předchozím útoku hackerů na e-mailové účty Googlu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y