Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skanska chce od státu za cedule u dálnic odškodnění 50 mil. Kč

Skanska chce od státu za cedule u dálnic odškodnění 50 mil. Kč

7.6.2011 12:36, aktualizováno: 7.6. 13:33
Autor: ČTK

Aktualizováno

Stavební společnost Skanska podala na ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) žalobu kvůli ochraně dobrého jména firmy. Jako odškodnění chce jedna z největších stavebních firem v Česku 50 milionů korun. Na setkání s novináři to dnes řekl generální ředitel společnosti Dan Ťok. Důvodem žaloby jsou cedule u silnic a dálnic, které upozorňovaly na údajně nekvalitní práci Skansky. Ministerstvo dopravy nepovažuje použití cedulí za natolik závažné, aby mělo vést k žalobě. Ve sporu se Skanskou se ale pokusí dohodnout.

"Jsme připraveni se ale na celé věci domluvit tak, že žalobu stáhneme," uvedl šéf Skansky. Podmínkou podle něj je, že se v případě všech sporných dopravních staveb, u nichž stát firmě vytýká nekvalitní práci, uskuteční běžné reklamační řízení. Komunikace s ŘSD i ministerstvem dopravy je již podle Ťoka v současnosti výrazně lepší než v minulých měsících.

"Cedule byly jen oznámení řidičům, kdo tento úsek stavěl," řekl Martin Novák z tiskového odboru ministerstva dopravy. Podle něj obdobné cedule u staveb používají samy stavební firmy běžně, a proto podle ministerstva tento postup nebyl natolik závažný, aby měl vyústit v soudní spor. Ministerstvo se podle Nováka pokusí se společností Skanska dohodnout na smírném řešení.

Důvod k podání žaloby v postupu ministerstva nevidí ani Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové státní společnost už dříve zahájila se Skanskou jednání, aby případnému soudnímu sporu předešla a cedule od silnic odstranila. Ze strany Skansky došlo ke zlepšení komunikace při reklamačních jednáních i u jiných reklamovaných staveb, například v případě zvlněného úseku dálnice D11, uvedla Vápeníková.

Městský soud v Praze v polovině dubna vydal předběžné rozhodnutí, že ŘSD nesmí u silnic a dálnic používat cedule mířící na údajně špatnou práci Skansky. Firmě vadilo, že se úřady nezaměřily také na další stavební společnosti, nesouhlasila ani se svou odpovědností za rozsah vytýkaných závad. Celkovou výši reklamace vůči Skansce ŘSD odhadlo už dříve na 600 milionů korun.

Jeden ze sporů se týká přibližně 200 metrového úseku dálnice D11, kde se zvlnil povrch vozovky. Nedávná studie z Českého vysokého učení technického v Praze potvrdila podle Skansky rozdělení zodpovědnosti mezi všechny strany sporu, už ale neřekla, kdo má na zodpovědnosti za závadu jaký podíl. To by podle Ťoka mohl určit až soud.


Váš názor
 • za co ???
  7.6.2011 13:17

  Ku..a, za to, že se u dálnic, které stavěla Skanska, stály cedule "Tady stavěla Skanska" se u nás dá vysoudit 50 mil. ???
  springpeace
  • Re: za co ???
   7.6.2011 13:47

   Dá, dá u nás je to možné. ale k.... je to b......
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data