Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Sazky Hušák po 16 letech skončil v roli ředitele, správce Cupka jej odvolal

Šéf Sazky Hušák po 16 letech skončil v roli ředitele, správce Cupka jej odvolal

7.6.2011 15:12, aktualizováno: 7.6. 17:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Aleš Hušák, generální ředitel a předseda představenstva loterijní společnosti Sazka, byl odvolán z funkce generálního ředitele. Agentuře Mediafax to v úterý potvrdila mluvčí Sazky a jejího insolvenčního správce Lenka Tichá s tím, že Hušák i nadále zůstává předsedou představenstva společnosti.

Dlouholetého šéfa loterijní společnosti zbavil funkce insolvenční správce Josef Cupka. Hušák je posledním členem představenstva společnosti. Jeho úloha je však spíše formální, protože od vyhlášení konkurzu nad Sazkou převzal řídící pravomoci společnosti právě insolvenční správce. Hušák stál v čele Sazky 16 let.

„Insolventní správce Cupka řešil financování, které bezprostředně ohrožovalo chod společnosti, a mezitím tým právníků analyzoval smlouvu pan Hušáka. Až v tento okamžik si je pan správce jistý tím, že tento krok je tím správným a jediným, který je v dané situaci možný udělat,“ uvedla Tichá. Podle ní vyhlášením konkurzu přešla všechna práva zaměstnavatele právě na insolvenčního správce, který ho jako jediný mohl odvolat.

„Pan doktor Hušák žádné informace o svém údajném odvolání nemá a ani je nedostal. Nyní se plně soustředí na přípravu odvolání proti konkurzu, které bude podáno v nejbližších dnech. Poté nastoupí plánovanou dovolenou,“ odpověděl na dotaz agentury Mediafax Hušákův mluvčí Jan Tuna.

Podle pracovní smlouvy by měl Hušák dostat odstupné zhruba 24 milionů korun. Jeho základní měsíční plat převyšoval milion korun a díky dalším požitkům si mohl přijít na 15 milionů korun ročně. Ještě tři měsíce po odvolání může Hušák obývat služební byt Sazky a podle některých informací médií by mu měl i nadále sloužit aparát tajemníků i vlastní kuchař.

Podle mluvčí Sazky a jejího insolvenčního správce však Hušák žádné odstupné nedostane. „Stále probíhají právní analýzy, nicméně už v tuto chvíli existují zásadní pochybnosti o platnosti pracovní smlouvy, kterou měl pan Hušák uzavřenu ohledně výkonu generálního ředitele,“ uvedla Tichá. Na běhu společnosti se podle ní nic nemění, protože ji od minulého pondělí řídí insolvenční správce a jeho tým.

Insolvenční správce také omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z Hušákovy manažerské a pracovní smlouvy. "Na základě právní analýzy správce shledal, že většina z těchto požitků byla poskytována v rozporu s dobrými mravy a to zejména za situace, kdy Sazka je v insolvenci právě vinou nekompetentních manažerských rozhodnutí," uvedla Tichá s tím, že Hušák odmítl odvolání převzít a tak mu jej insolvenční správce odeslal poštou.

Výkonný šéf týmu insolvenčního správce Sazky Marek Biely zároveň omezil Hušákovi vstup do budovy společnosti. Zůstává mu jen omezený přístup do přísně vymezených prostor sídla společnosti.

„Insolvenční správce rovněž shledal, že Aleši Hušákovi byla vyplacena záloha na jeho plat generálního ředitele za měsíc květen, a to ještě před vyhlášením konkurzu a před převzetím společnosti insolvenčním správcem. To odporuje opakovaným veřejným prohlášením Aleše Hušáka v médiích, že prohlášením insolvence začíná pro společnost ´pracovat zadarmo,“ uvedla Tichá.

„Především si ale dovoluji připomenout, že právní moc konkurzu stále nenastala a odvolání proti ní bude s největší pravděpodobností podáno zítra. Co se týče zmiňované zálohy na plat za měsíc květen, rád bych informoval, že zálohu na květnový plat dostali na konci května všichni zaměstnanci Sazky. To, že začínám pro Sazku pracovat zdarma, jsem, jak je možné si ověřit, oznámil 25. května. Tento můj závazek samozřejmě platí v případě, že budu pro společnost pracovat, pokud ale dostanu výpověď, budu se samozřejmě domáhat závazků vyplývajících ze zákona a mé pracovní smlouvy,“ uvedl dále Hušák.

Sazka má celkem přes 400 zaměstnanců, od pondělí 30. května je v konkurzu. Představenstvo firmy tak ztratilo oprávnění nakládat s majetkem společnosti, toto oprávnění verdiktem Městského soudu v Praze přešlo na insolvenčního správce loterijní společnosti Josefa Cupku. O tom, že Sazka půjde do konkurzu, rozhodla více než desetinová schůze věřitelů. Konkurz loterijní firmy prosazovaly skupiny KKCG a PPF, ty měly na schůzi hlasovací většinu poté, co soud zamítl pohledávky, které nebyly přezkoumány. Hlasovací práva měli věřitelé s pohledávkami v celkové výši 8,4 miliardy korun. Sazka čelí insolvenčnímu řízení od 17. ledna 2011, do úpadku ji soud kvůli mnohamiliardovým dluhům poslal 29. března. Do řízení se Sazkou soudu přihlásilo své pohledávky přes 2000 věřitelů.

Akcionáři Sazky jsou: 67,98 procenta ČSTV, 13,54 procenta Sokol, 5,56 procenta Česká asociace Sport pro všechny, čtyři procenta Autoklub ČR, 3,56 procenta Sdružení sportovních svazů ČR, dvě procenta ČOV, 1,45 procenta Český střelecký svaz, 1,02 procenta Asociace tělovýchovných jednot sportovních klubů ČR a 0,88 procenta Orel.


Aleš Hušák - profil

JUDr. Aleš Hušák se narodil 27. července 1957 v Trutnově a absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Od roku 1986 pracoval v podniku Restaurací a jídelen v Praze 4, poté působil ve Státní bance československé a také jako obchodní ředitel Výstaviště Praha.

Za komunistického režimu spolupracoval se Státní bezpečností pod krycími jmény „Chapman“ a „Krakonoš.“

Do Sazky nastoupil v roce 1994, nejdříve jako člen představenstva. Šéfem největší české loterijní společnost se stal v roce 1995.

Na začátku roku 2011 se pod jeho vedením společnost Sazka dostala do insolvenčního řízení a na konci května 2011 na ni byl prohlášen konkurz.

Ve volném čase se Hušák věnuje literatuře a filmu, plavání, snowboardingu a lyžování, vínu a gastronomii.

(Zdroj: čtk, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00Honeywell International Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
0:00SunTrust Banks Inc (09/18 Q3)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:20Volvo AB (09/18 Q3)
8:00Assa Abloy AB (09/18 Q3)
12:00Atlas Copco AB (09/18 Q3)
13:00Procter & Gamble Co/The (09/18 Q1)
13:00Schlumberger Ltd (09/18 Q3)
13:00State Street Corp (09/18 Q3)
16:00USA - Prodeje starších domů