Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Sazky Hušák po 16 letech skončil v roli ředitele, správce Cupka jej odvolal

Šéf Sazky Hušák po 16 letech skončil v roli ředitele, správce Cupka jej odvolal

07.06.2011 15:12, aktualizováno: 7.6. 17:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Aleš Hušák, generální ředitel a předseda představenstva loterijní společnosti Sazka, byl odvolán z funkce generálního ředitele. Agentuře Mediafax to v úterý potvrdila mluvčí Sazky a jejího insolvenčního správce Lenka Tichá s tím, že Hušák i nadále zůstává předsedou představenstva společnosti.

Dlouholetého šéfa loterijní společnosti zbavil funkce insolvenční správce Josef Cupka. Hušák je posledním členem představenstva společnosti. Jeho úloha je však spíše formální, protože od vyhlášení konkurzu nad Sazkou převzal řídící pravomoci společnosti právě insolvenční správce. Hušák stál v čele Sazky 16 let.

„Insolventní správce Cupka řešil financování, které bezprostředně ohrožovalo chod společnosti, a mezitím tým právníků analyzoval smlouvu pan Hušáka. Až v tento okamžik si je pan správce jistý tím, že tento krok je tím správným a jediným, který je v dané situaci možný udělat,“ uvedla Tichá. Podle ní vyhlášením konkurzu přešla všechna práva zaměstnavatele právě na insolvenčního správce, který ho jako jediný mohl odvolat.

„Pan doktor Hušák žádné informace o svém údajném odvolání nemá a ani je nedostal. Nyní se plně soustředí na přípravu odvolání proti konkurzu, které bude podáno v nejbližších dnech. Poté nastoupí plánovanou dovolenou,“ odpověděl na dotaz agentury Mediafax Hušákův mluvčí Jan Tuna.

Podle pracovní smlouvy by měl Hušák dostat odstupné zhruba 24 milionů korun. Jeho základní měsíční plat převyšoval milion korun a díky dalším požitkům si mohl přijít na 15 milionů korun ročně. Ještě tři měsíce po odvolání může Hušák obývat služební byt Sazky a podle některých informací médií by mu měl i nadále sloužit aparát tajemníků i vlastní kuchař.

Podle mluvčí Sazky a jejího insolvenčního správce však Hušák žádné odstupné nedostane. „Stále probíhají právní analýzy, nicméně už v tuto chvíli existují zásadní pochybnosti o platnosti pracovní smlouvy, kterou měl pan Hušák uzavřenu ohledně výkonu generálního ředitele,“ uvedla Tichá. Na běhu společnosti se podle ní nic nemění, protože ji od minulého pondělí řídí insolvenční správce a jeho tým.

Insolvenční správce také omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z Hušákovy manažerské a pracovní smlouvy. "Na základě právní analýzy správce shledal, že většina z těchto požitků byla poskytována v rozporu s dobrými mravy a to zejména za situace, kdy Sazka je v insolvenci právě vinou nekompetentních manažerských rozhodnutí," uvedla Tichá s tím, že Hušák odmítl odvolání převzít a tak mu jej insolvenční správce odeslal poštou.

Výkonný šéf týmu insolvenčního správce Sazky Marek Biely zároveň omezil Hušákovi vstup do budovy společnosti. Zůstává mu jen omezený přístup do přísně vymezených prostor sídla společnosti.

„Insolvenční správce rovněž shledal, že Aleši Hušákovi byla vyplacena záloha na jeho plat generálního ředitele za měsíc květen, a to ještě před vyhlášením konkurzu a před převzetím společnosti insolvenčním správcem. To odporuje opakovaným veřejným prohlášením Aleše Hušáka v médiích, že prohlášením insolvence začíná pro společnost ´pracovat zadarmo,“ uvedla Tichá.

„Především si ale dovoluji připomenout, že právní moc konkurzu stále nenastala a odvolání proti ní bude s největší pravděpodobností podáno zítra. Co se týče zmiňované zálohy na plat za měsíc květen, rád bych informoval, že zálohu na květnový plat dostali na konci května všichni zaměstnanci Sazky. To, že začínám pro Sazku pracovat zdarma, jsem, jak je možné si ověřit, oznámil 25. května. Tento můj závazek samozřejmě platí v případě, že budu pro společnost pracovat, pokud ale dostanu výpověď, budu se samozřejmě domáhat závazků vyplývajících ze zákona a mé pracovní smlouvy,“ uvedl dále Hušák.

Sazka má celkem přes 400 zaměstnanců, od pondělí 30. května je v konkurzu. Představenstvo firmy tak ztratilo oprávnění nakládat s majetkem společnosti, toto oprávnění verdiktem Městského soudu v Praze přešlo na insolvenčního správce loterijní společnosti Josefa Cupku. O tom, že Sazka půjde do konkurzu, rozhodla více než desetinová schůze věřitelů. Konkurz loterijní firmy prosazovaly skupiny KKCG a PPF, ty měly na schůzi hlasovací většinu poté, co soud zamítl pohledávky, které nebyly přezkoumány. Hlasovací práva měli věřitelé s pohledávkami v celkové výši 8,4 miliardy korun. Sazka čelí insolvenčnímu řízení od 17. ledna 2011, do úpadku ji soud kvůli mnohamiliardovým dluhům poslal 29. března. Do řízení se Sazkou soudu přihlásilo své pohledávky přes 2000 věřitelů.

Akcionáři Sazky jsou: 67,98 procenta ČSTV, 13,54 procenta Sokol, 5,56 procenta Česká asociace Sport pro všechny, čtyři procenta Autoklub ČR, 3,56 procenta Sdružení sportovních svazů ČR, dvě procenta ČOV, 1,45 procenta Český střelecký svaz, 1,02 procenta Asociace tělovýchovných jednot sportovních klubů ČR a 0,88 procenta Orel.


Aleš Hušák - profil

JUDr. Aleš Hušák se narodil 27. července 1957 v Trutnově a absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Od roku 1986 pracoval v podniku Restaurací a jídelen v Praze 4, poté působil ve Státní bance československé a také jako obchodní ředitel Výstaviště Praha.

Za komunistického režimu spolupracoval se Státní bezpečností pod krycími jmény „Chapman“ a „Krakonoš.“

Do Sazky nastoupil v roce 1994, nejdříve jako člen představenstva. Šéfem největší české loterijní společnost se stal v roce 1995.

Na začátku roku 2011 se pod jeho vedením společnost Sazka dostala do insolvenčního řízení a na konci května 2011 na ni byl prohlášen konkurz.

Ve volném čase se Hušák věnuje literatuře a filmu, plavání, snowboardingu a lyžování, vínu a gastronomii.

(Zdroj: čtk, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2021
17:35Zdražující železo a zlevňující technologie  
17:34Jak se to stalo?
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
14:37Už ne ČNB? S prvním zvýšením úrokových sazeb v EU mohou letos přijít Maďaři
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index