Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Sazky Hušák po 16 letech skončil v roli ředitele, správce Cupka jej odvolal

Šéf Sazky Hušák po 16 letech skončil v roli ředitele, správce Cupka jej odvolal

07.06.2011 15:12, aktualizováno: 7.6. 17:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Aleš Hušák, generální ředitel a předseda představenstva loterijní společnosti Sazka, byl odvolán z funkce generálního ředitele. Agentuře Mediafax to v úterý potvrdila mluvčí Sazky a jejího insolvenčního správce Lenka Tichá s tím, že Hušák i nadále zůstává předsedou představenstva společnosti.

Dlouholetého šéfa loterijní společnosti zbavil funkce insolvenční správce Josef Cupka. Hušák je posledním členem představenstva společnosti. Jeho úloha je však spíše formální, protože od vyhlášení konkurzu nad Sazkou převzal řídící pravomoci společnosti právě insolvenční správce. Hušák stál v čele Sazky 16 let.

„Insolventní správce Cupka řešil financování, které bezprostředně ohrožovalo chod společnosti, a mezitím tým právníků analyzoval smlouvu pan Hušáka. Až v tento okamžik si je pan správce jistý tím, že tento krok je tím správným a jediným, který je v dané situaci možný udělat,“ uvedla Tichá. Podle ní vyhlášením konkurzu přešla všechna práva zaměstnavatele právě na insolvenčního správce, který ho jako jediný mohl odvolat.

„Pan doktor Hušák žádné informace o svém údajném odvolání nemá a ani je nedostal. Nyní se plně soustředí na přípravu odvolání proti konkurzu, které bude podáno v nejbližších dnech. Poté nastoupí plánovanou dovolenou,“ odpověděl na dotaz agentury Mediafax Hušákův mluvčí Jan Tuna.

Podle pracovní smlouvy by měl Hušák dostat odstupné zhruba 24 milionů korun. Jeho základní měsíční plat převyšoval milion korun a díky dalším požitkům si mohl přijít na 15 milionů korun ročně. Ještě tři měsíce po odvolání může Hušák obývat služební byt Sazky a podle některých informací médií by mu měl i nadále sloužit aparát tajemníků i vlastní kuchař.

Podle mluvčí Sazky a jejího insolvenčního správce však Hušák žádné odstupné nedostane. „Stále probíhají právní analýzy, nicméně už v tuto chvíli existují zásadní pochybnosti o platnosti pracovní smlouvy, kterou měl pan Hušák uzavřenu ohledně výkonu generálního ředitele,“ uvedla Tichá. Na běhu společnosti se podle ní nic nemění, protože ji od minulého pondělí řídí insolvenční správce a jeho tým.

Insolvenční správce také omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z Hušákovy manažerské a pracovní smlouvy. "Na základě právní analýzy správce shledal, že většina z těchto požitků byla poskytována v rozporu s dobrými mravy a to zejména za situace, kdy Sazka je v insolvenci právě vinou nekompetentních manažerských rozhodnutí," uvedla Tichá s tím, že Hušák odmítl odvolání převzít a tak mu jej insolvenční správce odeslal poštou.

Výkonný šéf týmu insolvenčního správce Sazky Marek Biely zároveň omezil Hušákovi vstup do budovy společnosti. Zůstává mu jen omezený přístup do přísně vymezených prostor sídla společnosti.

„Insolvenční správce rovněž shledal, že Aleši Hušákovi byla vyplacena záloha na jeho plat generálního ředitele za měsíc květen, a to ještě před vyhlášením konkurzu a před převzetím společnosti insolvenčním správcem. To odporuje opakovaným veřejným prohlášením Aleše Hušáka v médiích, že prohlášením insolvence začíná pro společnost ´pracovat zadarmo,“ uvedla Tichá.

„Především si ale dovoluji připomenout, že právní moc konkurzu stále nenastala a odvolání proti ní bude s největší pravděpodobností podáno zítra. Co se týče zmiňované zálohy na plat za měsíc květen, rád bych informoval, že zálohu na květnový plat dostali na konci května všichni zaměstnanci Sazky. To, že začínám pro Sazku pracovat zdarma, jsem, jak je možné si ověřit, oznámil 25. května. Tento můj závazek samozřejmě platí v případě, že budu pro společnost pracovat, pokud ale dostanu výpověď, budu se samozřejmě domáhat závazků vyplývajících ze zákona a mé pracovní smlouvy,“ uvedl dále Hušák.

Sazka má celkem přes 400 zaměstnanců, od pondělí 30. května je v konkurzu. Představenstvo firmy tak ztratilo oprávnění nakládat s majetkem společnosti, toto oprávnění verdiktem Městského soudu v Praze přešlo na insolvenčního správce loterijní společnosti Josefa Cupku. O tom, že Sazka půjde do konkurzu, rozhodla více než desetinová schůze věřitelů. Konkurz loterijní firmy prosazovaly skupiny KKCG a PPF, ty měly na schůzi hlasovací většinu poté, co soud zamítl pohledávky, které nebyly přezkoumány. Hlasovací práva měli věřitelé s pohledávkami v celkové výši 8,4 miliardy korun. Sazka čelí insolvenčnímu řízení od 17. ledna 2011, do úpadku ji soud kvůli mnohamiliardovým dluhům poslal 29. března. Do řízení se Sazkou soudu přihlásilo své pohledávky přes 2000 věřitelů.

Akcionáři Sazky jsou: 67,98 procenta ČSTV, 13,54 procenta Sokol, 5,56 procenta Česká asociace Sport pro všechny, čtyři procenta Autoklub ČR, 3,56 procenta Sdružení sportovních svazů ČR, dvě procenta ČOV, 1,45 procenta Český střelecký svaz, 1,02 procenta Asociace tělovýchovných jednot sportovních klubů ČR a 0,88 procenta Orel.


Aleš Hušák - profil

JUDr. Aleš Hušák se narodil 27. července 1957 v Trutnově a absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Od roku 1986 pracoval v podniku Restaurací a jídelen v Praze 4, poté působil ve Státní bance československé a také jako obchodní ředitel Výstaviště Praha.

Za komunistického režimu spolupracoval se Státní bezpečností pod krycími jmény „Chapman“ a „Krakonoš.“

Do Sazky nastoupil v roce 1994, nejdříve jako člen představenstva. Šéfem největší české loterijní společnost se stal v roce 1995.

Na začátku roku 2011 se pod jeho vedením společnost Sazka dostala do insolvenčního řízení a na konci května 2011 na ni byl prohlášen konkurz.

Ve volném čase se Hušák věnuje literatuře a filmu, plavání, snowboardingu a lyžování, vínu a gastronomii.

(Zdroj: čtk, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.10.2019
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  
13:36Bank of America (+2,1 %) potěšila ziskem nad odhady a výdajovou kázní
12:53Nečekaná revize: Ceny v eurozóně rostly nejpomaleji za tři roky
12:31Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatách výnosů HZL WHB
12:23Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU
12:20CETV zřejmě stoupl čtvrtletní jádrový zisk o desetinu (prognóza)
10:40Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
9:28Prodeji nových aut v EU se v září dařilo, od začátku roku je ale nižší
9:18Rozbřesk: Nová čísla z autoprůmyslu sama trend nezmění
8:58Další třecí plocha mezi USA a Čínou vrací na burzy pesimismus  
8:33Huawei: Zvedli jsme tržby, navzdory americkým sankcím. Poptávka po zařízeních 5G v Evropě je silná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (09/19 Q3, Bef-mkt)
US Bancorp (09/19 Q3, Bef-mkt)
7:00ASML Holding NV (09/19 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/19 Q3)
12:45Bank of America Corp (09/19 Q3)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m