Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Czech Coal chce nabízet teplárnám nové smlouvy, uhlí ale zdraží o polovinu

    Czech Coal chce nabízet teplárnám nové smlouvy, uhlí ale zdraží o polovinu

    08.06.2011 16:34
    Autor: ČTK

    Těžařská skupina Czech Coal nabídne teplárnám dodávky hnědého uhlí od roku 2013 do roku 2022, zároveň ale komoditu zdraží asi o 50 procent. ČTK to dnes potvrdila mluvčí firmy Gabriela Benešová. Teplárnám postupně končí smlouvy na dodávky uhlí. Energetický průmyslový holding (EPH), který v česku teplárny provozuje, považuje nabídku za nepřijatelnou. Zdražení uhlí by se dle něj promítlo do cen tepla.

    Czech Coal chce nabízet teplárnám míchanou směs z různě výhřevného hnědého uhlí, jehož cena by se měla pohybovat na úrovni 80 procent ceny černého uhlí. Uhlí se prodává podle výhřevnosti a u hnědého se současná obvyklá cena u tepláren pohybuje mezi 40 až 45 korunami za gigajoule.

    Místopředseda představenstva Czech Coalu Jan Dienstl v rozhovoru pro ČTK na konci března uvedl, že při 80 procentech ceny černého uhlí by stál gigajoule z hnědého uhlí 60 až 68 korun, cena černého uhlí ale nyní často atakuje i stokorunovou hranici. Czech Coal dnes zdražení potvrdil. "Cena by se skutečně mohla pohybovat okolo 70 korun za gigajoule," řekla Benešová. Výhřevnost hnědého uhlí se pohybuje od deseti do 18 gigajoulů na tunu.


    Jedním z důvodů plánovaného zdražování je podle těžařů relativně nízká cena hnědého uhlí. I topení plynem stojí zhruba trojnásobek, a tak mohou zejména teplárenské společnosti nasadit vyšší ceny a hodně vydělávat. "Problém je v tom, že teplárny jsou zvyklé na vysoké zisky a my se o tu marži chceme podělit. Ale všem teplárnám to uhlí dáme, jen jde o cenu," řekl v březnu ČTK Dienstl. Czech Coal nabízí uhlí i při zachování těžebních limitů.

    "Tato cena je naprosto nepřijatelná, protože teplárnám by se podstatně zvýšily náklady na výrobu tepla a současně by musely z ekonomických důvodů zcela přestat vyrábět elektrickou energii. To by dramaticky zvýšilo cenu tepla a vedlo by to k totální destrukci systémů centrálního zásobování teplem," zopakoval argumenty tepláren mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Martin Maňák. Současná cena hnědého uhlí podle něj odpovídá cenám jinde v Evropě. Zdražení interpretuje jako zneužití dominantního postavení Czech Coalu.


    Váš názor
    • no
      08.06.2011 17:07

      tak to vypadá, že liden v bytech s dálkovým teplem bude docela horko, pardon zima
      sid_cz
    Aktuální komentáře
    21.08.2026
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data