Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB nepřekvapila změnou sazeb, čeká se na „ostražitost“ Tricheta

ECB nepřekvapila změnou sazeb, čeká se na „ostražitost“ Tricheta

09.06.2011 14:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská centrální banka podle očekávání naprosté většiny analytiků nepřistoupila ke zvyšování sazeb ze současných 1,25 procenta. Převládající názor vzešlý z průzkumu agentury Bloomberg mezi 52 analytiky však zůstává, že k utahování měnové politiky ECB dojde na příštím zasedání bankovní rady. Euro po rozhodnutí mírně posílilo na 1,4620 USD/EUR

Rozhodující pro potvrzení teze trhu budou slova prezidenta ECB Jean-Clauda Tricheta. Zásadní význam má formulka "strong vigilance" (důrazná či vysoká bdělost, respektive ostražitost), kterou Trichet použil. Přesně tato slova ECB používala během posledního cyklu zpřísňování měnové politiky v letech 2005 až 2007 i po dvouleté pauze letos v březnu. O důrazné ostražitosti ECB začala většinou hovořit vždy asi měsíc předtím, než přistoupila k faktickému zvýšení úroků (naposledy letos v dubnu o 25 bps.). Toto pravidlo ale i několikrát porušila.

Tisková konference ECB začíná ve 14:30 a banka by na ní kromě slovního komentáře svého prezidenta měla představit také novou prognózu pro vývoj hospodaření eurozóny v tomto a příštím roce. V nové prognóze ECB zřejmě zvýší odhad inflace i ekonomického růstu. V březnové předpovědi ECB odhadovala inflaci pro letošní rok kolem 2,3 procenta a v příštím roce kolem 1,7 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, ECB, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.03.2026
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem
6:07Kashkari: Inflace a trh práce jsou nyní ve svém vlivu na monetární politiku v rovnováze. Uvidí se, co udělá konflikt a ceny ropy
10.03.2026
21:05Wall Street při pokračující nejistotě kolem Íránu nenavázala na včerejší euforii  
17:53Komisař pro energetiku doporučil zemím EU snížit daně z energií
16:45Před sociálním inženýrstvím by měl dobře fungovat samotný základ
14:49Španělská dcera CSG je pro podezření ze zapojení v korupční kauze na černé listině agentury NATO
12:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
12:25Euforie na trzích - TACO opět funguje. Co na to Írán?  
12:11Konflikt s Íránem může podle Trumpa brzy skončit. Hormuz ale zůstává uzavřený  
10:49Česká inflace je nízká kvůli energiím a potravinám, ale íránský konflikt situaci může změnit
9:28Skupina M2C hlásí stabilní obrat. Ziskovost stlačily posunuté akvizice a náročné ekonomické podmínky
9:15Dvě české zbrojovky v Amsterdamu? Colt CZ usiluje o duální listing
9:03Rozbřesk: Mimořádně turbulentní ropa. Dle Trumpa je válka „téměř u konce“
8:57Trump hlásí brzký konec války. Ropa klesá, futures stoupají  
8:40Gevorkyan dvociferně roste. Výsledky i akvizice v Itálii pohnou výhledem do roku 2029
6:01Bude AI nakonec nejvíce doléhat na profese s vyšší kvalifikací?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - CPI, y/y