Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Řecká vláda schválila nová úsporná opatření a privatizační plán

    Řecká vláda schválila nová úsporná opatření a privatizační plán

    10.06.2011 8:33
    Autor: ČTK

    Řecká vláda včera schválila nový balík úsporných opatření a privatizační program v hodnotě 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč), což jsou nezbytné kroky pro získání další mezinárodní finanční pomoci. Oznámil to včera řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Očekává se, parlament bude o tomto plánu hlasovat do konce června.

    "Kabinet schválil tento plán pro středně dlouhé období a předal jej parlamentu," řekl Papakonstantinu. Nový plán má jen letos získat do rozpočtu úsporami či daněmi 6,4 miliardy eur. Program zahrnuje výrazné snížení počtu zaměstnanců veřejného sektoru, restrukturalizaci nebo uzavření veřejných podniků a změny v platbách sociálních dávek. Na straně příjmů by měla vláda vedle privatizace omezit daňové výjimky, zvýšit majetkové daně a pokročit v boji s daňovými úniky.

    Novým ekonomickým programem podmínili inspektoři Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu uvolnění další splátky loni dohodnutého úvěru v celkové sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Vysocí úředníci eurozóny se také minulý týden v zásadě dohodli na nové tříleté pomoci Řecku do poloviny roku 2014, která má nahradit loňský program v případě, že země nebude schopna od příštího roku získat peníze ke splácení dluhů na kapitálovém trhu.

    Podle zdrojů agentury Reuters bude Řecko v rámci druhého záchranného balíku zřejmě potřebovat až 120 miliard eur. Představitelé EU nyní hledají způsob, jak by se mohl záchrany Řecka zúčastnit soukromý sektor.

    Úsporná opatření mají negativní dopad na řeckou ekonomiku. Statistický úřad včera oznámil, že řecký hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 5,5 procenta. Tempo poklesu nicméně zpomalilo ze 7,4 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?
    11:05Mírně pozitivní start týdne. V hledáčku zůstává osud polovodičů, Írán a výsledky  
    10:15Bitcoinová ETF hlásí druhý týden přílivu kapitálu. Trh podle investorů hledá dno
    9:24Ryanairu kvůli konfliktu na Blízkém východě klesl čtvrtletní zisk o třetinu
    8:58Rozbřesk: Německo se nabízí investorům. Kdo mu uvěří?
    8:52Ropa nad 90 dolary a slabší výsledky Ryanairu zhoršují náladu na trzích  
    6:00Trump a Pelosiová sázejí na 10 stejných akcií. Prim hrají technologičtí giganti
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data