Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Chceme prostředí pro firmy na úrovni Německa a Rakouska, zlevnění veřejných zakázek o 5 procent ušetří 25 miliard

Nečas: Chceme prostředí pro firmy na úrovni Německa a Rakouska, zlevnění veřejných zakázek o 5 procent ušetří 25 miliard

14.6.2011 12:58
Autor: mediafax

Akcie na doručitele jsou problémem, na němž teď pracuje odborná koaliční skupina a který budou vládní strany řešit v rámci druhého čtení zákona o obchodních korporacích. Na protikorupčním fóru to v úterý vedl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že cílem je dosáhnout právního prostředí sousedních států.

"Chceme zavést minimálně takové právní prostředí, abychom byli naprosto srovnatelní v této oblasti se sousedním Německem nebo Rakouskem. To je základní zadání, na kterém pracuje koaliční odborná skupina," řekl Nečas. Je přesvědčený, že je to akceptovatelný vývoj.

Zrušení akcií na doručitele v listinné podobě je jedním z cílů Věcí veřejných. Nejmenší koaliční partner chce tento úkol vetknout i do dodatku ke koaliční smlouvě, který má být schválený do konce června. Sociální demokraté ale vládu kritizují, že aktuálně projednávaný zákon o obchodních korporacích otevírá anonymnímu vlastnictví další možnosti.

Podle premiéra existují propočty, podle kterých má míra korupčního prostředí v ČR dopad ve výši dvou procent HDP. Nečas připomněl, že orgány veřejné správy zadávají výběrová řízení za 500 miliard korun ročně i jejich právní úpravu, kterou nyní projednává sněmovna.

"Kdyby novela zákona o veřejných zakázkách vedla jen k tomu, že bude stlačovat cenu veřejných zakázek o pět procent, ušetříme 25 miliard korun," vypočet Nečas a doplnil: "Pouze pětiprocentní pokles cen veřejných zakázek zadávaných orgány veřejné správy by znamenalo možnost zdvojnásobení výdajů na vědu, výzkum a inovace jako základu konkurenceschopnosti."

Firmy v České republice jsou podle premiéra velmi často právem přesvědčené, že o veřejných zakázkách je předem rozhodnuto. Novela zákona je ale pro Nečase nadějí, že se tento pohled změní a že se do výběrových řízení začne přihlašovat více společností. "Je nezbytné, aby se firmy a společnosti zapojily do dění a netolerovaly používání korupčních praktik ve veřejných zakázkách. Primární zodpovědnost leží na státu, na druhé straně rovnice jsou ale firmy," připojil premiér.

Ve vládní protikorupční strategii má vláda zatím odškrtnuto 18 z 58 bodů. "Vycházím ze čtvrtletního hodnocení vlády. Od té doby proběhla řada dílčích postupů," vysvětlil Nečas agentuře Mediafax, proč už dva měsíce opakuje totéž číslo. Dokument má tři základní pilíře, kterými jsou prevence, průhlednost a postih.

Kabinet musí podle premiéra zapracovat na analýze, jak zvýšit vymahatelnost kontrolních závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Jeho roli ale zákonem i změnou Ústavy posiluje tak, aby mohl kontrolovat i kraje a obce. Dalším cílem, který chce vláda splnit, aby se zavedení hodnocení dopadů na korupci stalo standardem v rámci hodnocení dopadů regulace (RIA).

Nečas na závěr přiznal, že veřejnost začne vnímat zlepšení situace s korupcí až se značným zpožděním od doby, kdy fakticky nastane.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data