Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila standard a nadstandard v českém zdravotnictví, také vyšší poplatky a platby léků do 50 Kč

Sněmovna schválila standard a nadstandard v českém zdravotnictví, také vyšší poplatky a platby léků do 50 Kč

21.06.2011 16:28
Autor: mediafax

Zvýšení poplatku za den hospitalizace v nemocnicích z 60 na 100 korun, vyřazení léků do 50 korun z úhrad a především zavedení standardu a nadstandardu v českém zdravotnictví. To jsou některé ze změn, které v úterý v rámci novely zákona o veřejném zdravotním pojištění schválili poslanci 105 hlasy.

"Schválí se tu například rozdělení zdravotní péče na lacinou a ekonomicky náročnou. To je v jakékoliv demokratické zemi naprosto nepřijatelné, napsat něco takového do zákona," kritizoval během svého vystoupení stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Zároveň ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) připomněl, že jako lékař přísahal na to, že bude pomáhat lidem.

"S největší pravděpodobností je tato novela navíc protiústavní. Protože to, na co má pacient nárok, má určit zákon. Ne posléze ministr vyhláškou," vysvětlil Rath.

Opoziční poslanci během diskuse navrhovali také vrácení zákona do druhého čtení. "Tam bychom alespoň mohli opravit ty nejšílenější chyby, kterých se ministerstvo zdravotnictví dopustilo," prohlásila poslankyně KSČM Soňa Marková.

Ani tento návrh však koalice nevyslyšela. Jak totiž poslanci vládní koalice avizovali již před začátkem třetího čtení, byli odhodláni novelu prohlasovat bez dalších změn.

"Je to krok velmi důležitý, ale zároveň si musíme uvědomit, že ho musí následovat kroky další. V průběhu projednávání zaznělo i mnoho mýtů z levicových lavic a od odborářů. Já ale v tuto chvíli nevidím jedinou protiústavní věc, která by mohla být napadena u soudu," řekl předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS). "České zdravotnictví i nadále nebude znát chudého a bohatého pacienta. Bude znát jednoduše pacienta. Jako základ se bude brát současný rozsah zdravotní péče," dodal.

Kromě zavedení standardu a nadstandardu předloha zdražuje pobyt v nemocnici. Pacient za den hospitalizace zaplatí místo dnešních 60 korun nově stovku.

Do původního návrhu zákona poslanci včlenili řadu změn, na nichž se dohodl zdravotní výbor sněmovny. Dojít má například ke změně regulačního poplatku za položku na receptu na poplatek za recept ve výši 30 korun.

Z úhrad zároveň vypadnou léky do 50 korun. Medikamenty pod touto hranicí ceny si pacienti zaplatí sami.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje
16:41PODCAST Týdenní výhled: Nvidia cítí příležitost v PC odvětví, obrat na softwaru  
16:25ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě dividendy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa