Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí klesl, dosahuje 47 % HDP

ČNB: Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí klesl, dosahuje 47 % HDP

29.06.2011 10:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí snížil o 54 miliard korun na 1,73 bilionu a dosahoval tak 47,1 procenta hrubého domácího produktu. Meziročně byl vyšší o 133,8 miliardy korun, uvedla dnes Česká národní banka. Pokles zahraničního zadlužení souvisel především s vývojem stavu zahraničních závazků firem a sektoru vlády.

Podle ČNB zahraniční závazky se splatností nad jeden rok představují 74,5 procenta celkové výše dluhu. Objemově nejvýznamnější je zahraniční zadluženost podnikového sektoru, která představuje 48,5 procenta celkového dluhu.

K poklesu v prvním čtvrtletí nejvíce přispěly úvěry tuzemských podniků poskytnuté spřízněným zahraničním firmám, pokles stavu dluhopisů ve vlastnictví nerezidentů a přijatých finančních úvěrů.

Snížení zadluženosti zaznamenal také vládní sektor. Snížila se držba vládních dluhopisů nerezidenty. Podíl vládního sektoru na celkové zadluženosti činí 25,9 procenta.

U bankovního sektoru se zahraniční zadlužení snížilo méně, a to především v důsledku splacení části vkladů přijatých od zahraničních investorů. Podíl zahraničních závazků bankovního sektoru včetně ČNB na celkové zadluženosti byl 25,6 procenta.

"Pokles zahraničního dluhu se výrazněji neprojevil ve změně struktury podle instrumentů. Mírně posílilo zastoupení obchodních úvěrů, u ostatních instrumentů se jejich podíl na celkové výši zahraničního dluhu nepatrně snížil," uvedla centrální banka. Celkem 63,4 procenta zahraničního dluhu je drženo v dluhopisech a půjčkách.

Pokles stavu dlouhodobé zadluženosti byl rovnoměrně rozložen do snížení zahraničního dluhu veřejného sektoru a poklesu zadlužení soukromého sektoru. Podíl obou sektorů na dlouhodobé zadluženosti se nezměnil, činí 50,7 procenta u veřejného sektoru a 49,3 procenta u soukromého sektoru.

Schodek investiční pozice ČR vůči zahraničí, tedy rozdíl finančních aktiv a pasiv rezidentů ČR ve vztahu k ostatním, se v prvním čtvrtletí zvýšil o 37,4 miliardy na 1,89 bilionu korun. Poměr schodku k objemu HDP v běžných cenách činí 51,1 procenta. V meziročním srovnání schodek narostl o 174 miliard korun. Růst schodku investiční pozice v prvním čtvrtletí odrážel výraznější pokles zahraničních aktiv v porovnání se snížením finančních pasiv.

(Zdroj: ČNB, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2026
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války
9:49MSCI povýší Řecko zpět do indexu vyspělých trhů. Analytici čekají smíšené dopady na investory
9:44Vládní dluh se nafoukl nad rámec potřeb deficitu, vyšší výdaje zatěžují kondici veřejných financí
8:57Trump chce konec války do tří týdnů, futures letí nahoru. Optimismus mírní Lagardeová, která varuje před dlouhodobými dopady  
8:56Rozbřesk: Polská vláda nechce dopustit vyšší ceny benzínu, a tak obětuje rozpočet
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu