Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident Klaus: Zákon o malé důchodové reformě nepodepíšu, stát není pojišťovna

Prezident Klaus: Zákon o malé důchodové reformě nepodepíšu, stát není pojišťovna

07.07.2011 10:38
Autor: mediafax

Prezident Václav Klaus nepodepíše zákon o takzvané malé důchodové reformě, která zajišťuje vyšší důchody lidem s vyššími příjmy. Prezident to napsal ve svém čtvrtečním článku pro deník MF Dnes.

Klaus podpis odmítá s tím, že si koalice spletla stát s pojišťovnou. Vadí mu princip, který vláda do důchodového systému zavedla - aby výše důchodu více odpovídala tomu, kolik člověk zaplatil na důchodovém pojištění. Prezident ovšem nenapsal, že by zákon vetoval, znamená to tedy, že bude platit, upozornil deník.

"Princip zásluhovosti má asi takovou logiku, jako kdyby člověk platící výrazně nadprůměrné daně požadoval, aby na něj více svítilo veřejné osvětlení," píše v článku Klaus.

Soudci Ústavního soudu, na jejichž popud byla novela zákona vypracována, se podle něj mýlí, když považují stát za pojistný ústav. "Stát má zaručit jen a jedině to, aby společnost netrpěla tím, že se někdo - z vlastní nezodpovědnosti či z nezaviněných příčin - o sebe nepostará a na stáří nepřipraví," píše mimo jiné Klaus.

Malá důchodová reforma reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který vládě přikázal upravit vyplácení důchodů podle "zásluhovosti". Lidé s vyšší mzdou, kteří platí vyšší sociální pojištění, by měli ve stáří dostávat i vyšší důchod. To se děje na úkor jejich spoluobčanů ze střední vrstvy. Dál nový předpis prodlužuje věk pro odchod do důchodu.


Váš názor
 •  
  07.07.2011 13:28

  Klause nemusím, ale má bohužel stejně tak jako v otázce životního prostředí absolutní pravdu. Celá malá i velká důch.reforma je paskvil. Vláda dál staví na komunisty zavedeném bludu, že státní důchod zajistí lidem životní standart, na jaký byli zvyklí v produktivním věku. na to peníze nebudou, ani kdyby se rozkrájela. Má se lidem jasně říct, že státní důchod bude jednotný ve výši na základní živ.potřeby, tj.na stravu a přístřeší, (v dnešních cenách cca 8 tis.)na vše ostatní by si měli lidé zajistit prostředky jakoukoliv formou během aktivního života sami. Pak by nemusela zvyšovat daně (moc prostoru tady stejně není, aby to nedopadlo jako se spotř.daní na naftu) ale naopak soc.pojištění snížit (hlavně stropy) a bylo by to pro nadprůměrně vydělávající daleko spravedlnější a výhodnější než toto nic neřešící malé reformování ,které lidem se sto tis.platem přidá 6 stovek a všem ostatním ubere 30 korun měsíčně. Samozřejmě se musí skoncovat s termínem "soc.pojištění" (stejně je to daň) a rozumně vyřešit přechodové období od jednoho systému k druhému
  xxxx
 • Názor jak z rudého práva
  07.07.2011 12:50

  No, to je krása, tak dáme všem stejně, ne? Ne nadarmo profesora pomohli dosadit na hrad komančové. Férové by bylo následující: 1. Stát i nejdaremnějšímu občanovi, který nikdy do systému nepřispěl, jelikož byl celou dobu v lihu a válel se na nádraží, garantuje přežití a tudíž důchod na úrovni životního minima 2. Poté, co jsou uspokojeny nároky podle bodu 1. se zbytek prostředků LINEÁRNĚ zásluhově přerozdělí mezi občany. Tím je zajištěno, že nikdo neumírá hlady a současně se systém nemůže dostat do deficitu. Jak přibývá důchodců, postupně klesá důchod, mladá generace ví, co ji čeká a měla by začít spořit. Stát by se do toho neměl více míchat, v tomto punktě s prezidentem souhlasím.
  Skeptik
  • Nesouhlas
   07.07.2011 13:00

   je to spíše názor jak z příručky "Jak se zalíbit daremné lůze sedící v restauraci a nadáváající na všechno"...aneb z Učebnice populismu díl I.
   Bo
 •  
  07.07.2011 10:56

  ÚS zcela mimořádně použil selský rozum, kdy v řádu několika set Kč upravil důchody lidem, jejichž daň ve formě sociálního zabezpečení je kalkulována z 72 násobku prům. platu za rok (základ je více než 1,7 Mio Kč/rok, poplatník odvede téměř 600 tis. Kč/rok). Oproti těm , jejichž příspěvky se limitně blíží nule.
  Accountant
 • Bože
  07.07.2011 10:42

  bože, zase trochu vysvětlení světa :)
  Bo
Aktuální komentáře
18.10.2019
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %
8:33Avast (+2,7 %) ve čtvrtletí zvedl tržby i provozní zisk (+komentář analytika)
5:47Fed: Byla Austrálie skutečně 28 let bez recese?
17.10.2019
22:01Americké akcie poblíž historických maxim

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y