Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident Klaus: Zákon o malé důchodové reformě nepodepíšu, stát není pojišťovna

Prezident Klaus: Zákon o malé důchodové reformě nepodepíšu, stát není pojišťovna

07.07.2011 10:38
Autor: mediafax

Prezident Václav Klaus nepodepíše zákon o takzvané malé důchodové reformě, která zajišťuje vyšší důchody lidem s vyššími příjmy. Prezident to napsal ve svém čtvrtečním článku pro deník MF Dnes.

Klaus podpis odmítá s tím, že si koalice spletla stát s pojišťovnou. Vadí mu princip, který vláda do důchodového systému zavedla - aby výše důchodu více odpovídala tomu, kolik člověk zaplatil na důchodovém pojištění. Prezident ovšem nenapsal, že by zákon vetoval, znamená to tedy, že bude platit, upozornil deník.

"Princip zásluhovosti má asi takovou logiku, jako kdyby člověk platící výrazně nadprůměrné daně požadoval, aby na něj více svítilo veřejné osvětlení," píše v článku Klaus.

Soudci Ústavního soudu, na jejichž popud byla novela zákona vypracována, se podle něj mýlí, když považují stát za pojistný ústav. "Stát má zaručit jen a jedině to, aby společnost netrpěla tím, že se někdo - z vlastní nezodpovědnosti či z nezaviněných příčin - o sebe nepostará a na stáří nepřipraví," píše mimo jiné Klaus.

Malá důchodová reforma reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který vládě přikázal upravit vyplácení důchodů podle "zásluhovosti". Lidé s vyšší mzdou, kteří platí vyšší sociální pojištění, by měli ve stáří dostávat i vyšší důchod. To se děje na úkor jejich spoluobčanů ze střední vrstvy. Dál nový předpis prodlužuje věk pro odchod do důchodu.


Váš názor
 •  
  07.07.2011 13:28

  Klause nemusím, ale má bohužel stejně tak jako v otázce životního prostředí absolutní pravdu. Celá malá i velká důch.reforma je paskvil. Vláda dál staví na komunisty zavedeném bludu, že státní důchod zajistí lidem životní standart, na jaký byli zvyklí v produktivním věku. na to peníze nebudou, ani kdyby se rozkrájela. Má se lidem jasně říct, že státní důchod bude jednotný ve výši na základní živ.potřeby, tj.na stravu a přístřeší, (v dnešních cenách cca 8 tis.)na vše ostatní by si měli lidé zajistit prostředky jakoukoliv formou během aktivního života sami. Pak by nemusela zvyšovat daně (moc prostoru tady stejně není, aby to nedopadlo jako se spotř.daní na naftu) ale naopak soc.pojištění snížit (hlavně stropy) a bylo by to pro nadprůměrně vydělávající daleko spravedlnější a výhodnější než toto nic neřešící malé reformování ,které lidem se sto tis.platem přidá 6 stovek a všem ostatním ubere 30 korun měsíčně. Samozřejmě se musí skoncovat s termínem "soc.pojištění" (stejně je to daň) a rozumně vyřešit přechodové období od jednoho systému k druhému
  xxxx
 • Názor jak z rudého práva
  07.07.2011 12:50

  No, to je krása, tak dáme všem stejně, ne? Ne nadarmo profesora pomohli dosadit na hrad komančové. Férové by bylo následující: 1. Stát i nejdaremnějšímu občanovi, který nikdy do systému nepřispěl, jelikož byl celou dobu v lihu a válel se na nádraží, garantuje přežití a tudíž důchod na úrovni životního minima 2. Poté, co jsou uspokojeny nároky podle bodu 1. se zbytek prostředků LINEÁRNĚ zásluhově přerozdělí mezi občany. Tím je zajištěno, že nikdo neumírá hlady a současně se systém nemůže dostat do deficitu. Jak přibývá důchodců, postupně klesá důchod, mladá generace ví, co ji čeká a měla by začít spořit. Stát by se do toho neměl více míchat, v tomto punktě s prezidentem souhlasím.
  Skeptik
  • Nesouhlas
   07.07.2011 13:00

   je to spíše názor jak z příručky "Jak se zalíbit daremné lůze sedící v restauraci a nadáváající na všechno"...aneb z Učebnice populismu díl I.
   Bo
 •  
  07.07.2011 10:56

  ÚS zcela mimořádně použil selský rozum, kdy v řádu několika set Kč upravil důchody lidem, jejichž daň ve formě sociálního zabezpečení je kalkulována z 72 násobku prům. platu za rok (základ je více než 1,7 Mio Kč/rok, poplatník odvede téměř 600 tis. Kč/rok). Oproti těm , jejichž příspěvky se limitně blíží nule.
  Accountant
 • Bože
  07.07.2011 10:42

  bože, zase trochu vysvětlení světa :)
  Bo
Aktuální komentáře
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  
8:40Bloomberg: Ukrajina uvažuje o možnosti restrukturalizace dluhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data