Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Grafické metody technické analýzy - 1. díl

Grafické metody technické analýzy - 1. díl

07.07.2011 17:39
Autor: Patria Forex

Grafické metody technické analýzy nabízejí investorům široké spektrum užitečných nástrojů a jejich znalost může velmi často usnadnit investiční rozhodování. Nejpoužívanější a nejpopulárnější grafické metody technické analýzy si představíme v následujícím seriálu. V první části seriálu se budeme věnovat trendovým liniím, supportům a rezistencím.

Trendové linie

Trendové linie (čáry) jsou bezesporu jedním z nejjednodušších, ale také nejpoužívanějších nástrojů technické analýzy, jejichž cílem je identifikace trendu. Trendová linie je přímka, která spojuje lokální maxima nebo lokální minima. K jejímu sestrojení je tedy zapotřebí existence alespoň dvou lokálních maxim, resp. alespoň dvou lokálních minim.

Pokud kurz roste, trendová linie se konstruuje spojením jeho minim, naopak pokud kurz klesá, trendová linie se konstruuje spojením jeho maxim. Nejdůležitější vlastností trendových linií je jejich směrnice, která určuje, zdali na trhu převládají býci či medvědi. Pokud trendová linie roste, na trhu převládají býci a snahou obchodníků využívajících trendových linií je nalézt příležitosti k nákupu. Naopak pokud trendová linie klesá, hlavní roli na trhu hrají medvědi a je vhodné hledat příležitosti k prodeji.

Význam, resp. důležitost trendových linií je možné určit pomocí několika faktorů:

 1. Čím větší je počet bodů dotyku kurzu a trendové linie, tím větší je význam této linie. Mnoho bodů dotyku signalizuje, že dominantní skupina obchodníků vývoj trhu bezpečně a pevně kontroluje.
 2. Trendová linie zkonstruovaná na vyšším timeframe, je důležitější, než trendová linie zkonstruovaná na nižším timeframe.
 3. Delší trendová linie má větší význam než kratší trendová linie, protože odráží chování obchodníků za delší dobu. S délkou trendu také roste jeho setrvačnost.

Na následujícím obrázku s hodinovým grafem CHFJPY je oranžovou barvou znázorněna rostoucí trendová linie s mnoha body dotyku, díky nimž můžeme usuzovat na značný význam a sílu trendu.

FX_trend up

Následující obrázek s hodinovým grafem EURCHF znázorňuje oranžově vyznačenou klesající trendovou linii.

FX_trend down

Supporty a rezistence

Support a rezistence (dále jen S/R) jsou určité úrovně ceny, při jejichž dosažení cena vzdoruje dalšímu poklesu či růstu. Support, je taková hladina ceny, při které je poptávka po aktivu tak silná, že zastaví další pokles ceny. Po dosažení supportu také většinou dojde k otočení na rostoucí trend. Support lze chápat jako „podlahu“, od které se padající cena odrazí k růstu. Rezistence, je taková hladina ceny, při které je naopak nabídka aktiva tak silná, že přeruší další růst ceny. Dosažení rezistence je většinou také provázeno následným otočením trendu rostoucího na trend klesající. Rezistenci si lze představit jako „strop“, od kterého se rostoucí cena odrazí a začne klesat.

Sílu každého supportu a rezistence určuje několik faktorů:

 1. Síla supportu, příp. rezistence, roste s délkou času, po který trvají – zůstávají neproraženy.
 2. Síla roste s přibývajícím počtem dotyků ceny a úrovně supportu, příp. rezistence.
 3. S růstem počtu obchodů na úrovni supportu, příp. rezistence, roste význam a síla této úrovně.

S/R lze pro obchodování využívat několika způsoby. Prvním z nich, je spekulace na odražení ceny od supportu, či rezistence. Při použití tohoto přístupu obchodníci při dosažení supportu spekulují na růst a vstupují do dlouhé pozice. Naopak při dosažení rezistence obchodníci spekulují na pokles a vstupují do krátké pozice. Dalším způsobem využití S/R je obchodování proražení, tzn., že v případě, že cena prorazí support, spekulovat na další pokles a vstupovat do krátké pozice a pokud cena prorazí rezistenci, spekulovat na další růst a vstupovat do dlouhé pozice.

Support a rezistence jsou vyznačeny na následujím hodinovém grafu EURJPY oranžovou barvou. Z grafu je dobře patrné, že po odražení ceny od supportu nebo rezistence často následuje výrazný pohyb opačným směrem.

Support resistence

Vývoj ceny po proražení rezistence zobrazuje hodinový graf EURUSD zobrazený na dalším obrázku. Z grafu je zřejmé, že po proražení rezistence následoval prudký pohyb směrem vzhůru.

FX_Prorazeni EUR USD

S/R jsou velmi účinným nástrojem s rozsáhlým uplatněním. Domníváme se, že správné pochopení principu S/R a jejich zakomponování do obchodní strategie může každému obchodníkovi přinést rapidní zlepšení výsledků.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Amgen Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
  Automatic Data Processing Inc (09/20 Q1, Bef-mkt)
  Beyond Meat Inc (09/20 Q3)
  Blackstone Group Inc/The (09/20 Q3, Bef-mkt)
  Boeing Co/The (09/20 Q3, Bef-mkt)
  Boston Scientific Corp (09/20 Q3)
  CME Group Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
  Deutsche Bank AG (09/20 Q3)
  Deutsche Boerse AG (09/20 Q3)
  eBay Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
  Eni SpA (09/20 Q3)
  Equinix Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
  Fiat Chrysler Automobiles NV (09/20 Q3, Bef-mkt)
  General Dynamics Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
  General Electric Co (09/20 Q3, Bef-mkt)
  Gilead Sciences Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
  Heineken NV (09/20 Q3)
  Mastercard Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
  Metro Bank PLC (09/20 Q3)
  Naturgy Energy Group SA (09/20 Q3)
  Pinterest Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
  ServiceNow Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
  Visa Inc (09/20 Q4, Aft-mkt)
  Western Digital Corp (09/20 Q1, Aft-mkt)
  7:00BASF SE (09/20 Q3)
  8:00Orsted A/S (09/20 Q3)
  8:00Puma SE (09/20 Q3)
  11:00Anthem Inc (09/20 Q3)
  11:00United Parcel Service Inc (09/20 Q3)
  13:00GlaxoSmithKline PLC (09/20 Q3)
  13:00Norfolk Southern Corp (09/20 Q3)
  13:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
  21:05Ford Motor Co (09/20 Q3)